AdA: pełzające wywłaszczenie czy europejski standard?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: polskieradio.pl/ rynekaptek.pl   14-04-2017, 15:07

AdA: pełzające wywłaszczenie czy europejski standard? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przyjęcie tej regulacji przybliża nas do standardów unijnych. Przypomnę, że ta zasada obowiązuje w takich krajach, jak choćby Niemcy, Austria, Hiszpania, Włochy, Dania czy Belgia - mówił o "aptece dla aptekarza" Tomasz Leleno w audycji Polskiego Radia 1.

- Zmiany w prawie dotyczą nowo powstałych aptek, co w praktyce oznacza, że blisko 15 tysięcy aptek, które obecnie istnieją, dalej będą prowadzić swoją działalność. nowe apteki będą otwierane przez farmaceutów - dodał rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Inaczej widzi to Marcin Piskorski ze Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET: - Zasada apteka dla aptekarza podcina skrzydła co trzeciej aptece w Polsce, która nie jest własnością farmaceutów. To de facto oznacza takie pełzające wywłaszczenie.

Jego zdaniem, polskiemu rynkowi aptecznemu nie grozi monopolizacja przez zagraniczne sieci. W Polsce na blisko 15 tysięcy aptek - dwie trzecie to placówki indywidualne.

- Jedna trzecia część rynku, którą zajmują apteki sieciowe to około 400 przedsiębiorstw. Sieci apteczne to w zdecydowanej większości małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. Tylko 5 spółek ma kapitał zagraniczny, do których należy 4 procent aptek w Polsce.

Całość audycji do wysłuchania tutaj: http://img2.newspointpress.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH