Aktualna lista braków lekowych: debiutuje na niej 6 produktów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GdziePoLek.pl/ rynekaptek.pl   08-10-2020, 13:03

Aktualna lista braków lekowych: debiutuje na niej 6 produktów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lista braków lekowych skróciła się do 18 pozycji. Nie uwzględnia ona jednak produktów sezonowych, a do tych zaliczają się najbardziej obecnie poszukiwane szczepionki przeciwko grypie - zauważa w najnowszym zestawieniu serwis GdziePoLek.pl.

Nasz raport uwzględnia niesezonowe leki na receptę, których dostępność w aptekach spadła co najmniej o połowę i nie mają łatwo dostępnych zamienników. Liczba takich braków wynosi obecnie 18, co jest rekordowo niskim wynikiem od momentu, kiedy prowadzimy monitoring - zaznaczają jego autorzy.

Z dobrych wiadomości jest powrót do dystrybucji nitrendypiny. Dzięki importowi interwencyjnemu z raportu zniknął preparat na nadciśnienie Nitrendypina Egis, który był najważniejszym z deficytów w sierpniu.

Obecna lista braków liczy 18 pozycji. Na liście "debiutuje" 6 produktów, w tym do niedawna dobrze dostępna - szczepionka przeciwko pneumokokom, Prevenar 13.

Planowane dostawy szczepionki Prevenar 13 uodparniającej przeciwko pneumokokom zaplanowane były na drugą połowę września. Pomiędzy 17 a 20 września odnotowaliśmy wzrost dostępności w aptekach zintegrowanych z portalem. Jeszcze 21 września około 24% placówek deklarowało posiadanie na stanie szczepionki (dla porównania w lipcu było to aż 40%). Preparat jednak szybko się sprzedał i na dzień opracowania raportu jedynie 3% aptek miało go jeszcze na stanie.

Braki dotyczą też preparatu Asamax, stosowanego w leczeniu zapalenia jelita grubego, Bisacodylu, leku Oprymea stosowanego w terapii choroby Parkinsona, przeciwalergicznego Peritolu, antybioyku Tetralysal.

Więcej: https://www.gdziepolek.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH