Aktualnie recepty są wystawiane elektronicznie, a problemy pozostały

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: zdrowie.gazeta.pl/ rynekaptek.pl   05-03-2021, 10:03

Aktualnie recepty są wystawiane elektronicznie, a problemy pozostały Problemy z realizacją e-recept sa nadal aktualne Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Farmaceutka Paulina Front przekonuje, że ubiegłoroczne problemy z zaopatrzeniem w lek Euthyrox nie były wcale spowodowane fizycznym brakiem leku na rynku - jak przedstawiało to ministerstwo zdrowia i eksperci, ale wprowadzeniem e-recept i sprzecznych przepisów.

Na łamach serwisu gazeta.pl opisano, jak elektroniczne recepty wprowadziły zamieszanie.

Problem numer 1 to brak aktualnej bazy leków, na podstawie której farmaceuta mógłby ustalić, jaka odpłatność obowiązuje za dany preparat. Każdy lek ma przyporządkowany kod EAN i na jego podstawie farmaceuta ma możliwość wydania leku z należną zniżką.

Jednak niektóre leki mają różną konfigurację blistrów (układem tabletek), a zatem też różne numery EAN. Jeden z nich może być refundowany, drugi nie. Jeśli lekarz wypisze na recepcie ten drugi, farmaceuta nie może wydać leku z refundacją.

Wtedy cała złość pacjenta skupia się na farmaceucie. Bo jeśli lek z pełną odpłatnością jest bardzo drogi, to jedynym rozwiązaniem jest ponowna wizyta u lekarza.

Przed wprowadzeniem e-recepty, długie lata farmaceuci zwracali uwagę i pokazywali recepty wystawione przez lekarzy, których nie dało się odczytać. Były nawet konkursy na rozszyfrowanie treści recepty.

Aktualnie recepty są wystawiane elektronicznie, a problemy pozostały. Farmaceutka wskazuje na najczęstsze błędy lekarzy, jak m.in. wybór złej karty leku (nierefundowanej zamiast refundowanej, wybór karty, której nie ma w obrocie), ręczną zmianę odpłatności za lek (przypisanie zniżki do leku, który nie znajduje się na liście refundacyjnej lub całkowicie błędna odpłatność, która może, ale nie musi uniemożliwić wydanie leku), niepoprawne dawkowanie i wiele innych.

Z drugiej strony, nie zawsze takie recepty są wynikiem błędu lekarza. Przede wszystkim oprogramowanie, z którego korzystają lekarze bywa niekompatybilne z obowiązującą bazą leków i samym systemem. Wyskakują kuriozalne podpowiedzi, okienka, opcje do wyboru (lub brak takich opcji - o wszystkim decyduje automat) lub coś się nie otwiera, sugeruje nieaktualne zniżki, kategorie itd. Programy mają możliwość modyfikacji różnych parametrów e-recepty i automatycznie generują błędy.

Więcej: https://zdrowie.gazeta.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH