Algorytm pozwoli zrefundować więcej leków na raka

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   13-07-2017, 09:04

Algorytm pozwoli zrefundować więcej leków na raka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Onkolodzy chcą zobiektywizować proces oceny leków na nowotwory, które trafiają do refundacji. Ma im w tym pomóc algorytm oceny leku pozwalający na zrefundowanie większej ilości substancji - informuje Rzeczpospolita.

Zaproponowany przez specjalistów algorytm oceny leków przeciwnowotworowych polega na ocenie wartości dodanej leku względem aktualnie refundowanego standardu postępowania, umożliwiający dostęp do najbardziej skutecznych, bezpiecznych i najlepiej przebadanych leków.

Jak tłumaczy prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jeden z autorów algorytmu, istotny i często decydujący w ocenie wartości nowych leków onkologicznych przez AOTMiT oraz podejmowaniu przez Ministerstwo Zdrowia decyzji refundacyjnych jest w Polsce wskaźnik farmakoekonomiczny QALY (quality-adjusted life year), czyli koszt wydłużenia życia o jeden rok skorygowany o jakość życia.

- My proponujemy kilka dodatkowych ilościowych czynników, które można wziąć pod uwagę w całościowej ocenie: wskaźników przeżycia, jakości życia, profilu bezpieczeństwa, aspektów ekonomicznych czy siły dowodów naukowych - mówi.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH