Amazon: po wejściu w dostawy leków, zaangażuje się też w ich produkcję?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pharmaceutical-technology.com/ rynekaptek.pl   19-01-2021, 10:02

Amazon: po wejściu w dostawy leków, zaangażuje się też w ich produkcję? Amazon może również zacząć angażować się w wytwarzanie produktów generycznych, szczególnie tych, które obecnie mają tylko jednego producenta. Mógłby wtedy radykalnie obniżyć ceny swoich leków (fot. archiwum)

Czy uruchomienie Amazon Pharmacy może zagrozić konkurencji na rynku amerykańskim? Może, ale duże podmioty są w stanie konkurować dodatkową ofertą z zakresu opieki zdrowotnej. Na razie Amazon nie może tego zaoferować, ale pokazuje, że ma ambicje w tym zakresie.

Dwa lata po przejęciu PillPack, Amazon jeszcze bardziej rozszerzył swoją obecność w amerykańskim sektorze opieki zdrowotnej, uruchamiając Amazon Pharmacy. Allie Nawrat w serwisie pharmaceutical-technology.com analizuje czy ten gigant technologiczny może w przyszłości jeszcze bardziej zachwiać rynkiem farmaceutycznym?

Amazon rozpoczął swoją działalność w obszarze leków w 2017 roku. W 2018 roku kupił apteczny start-up PillPack, który specjalizuje się w dostarczaniu leków do domu. Firma sortuje i pakuje leki, a następnie dostarcza je pod drzwi klienta.

Jak podkreśla autor raportu, to przejęcie wywołało wstrząs w branży farmaceutycznej. "Nagle pojawił się nowy duży gracz, który zatrząsł pozycją innych gigantów. To był to jasny komunikat, że zbliża się silna konkurencja i wszyscy inni muszą podnieść poprzeczkę. To przejęcie przyspieszyło pojawiające się trendy w aptekach internetowych".

W październiku 2020 roku Amazon wprowadził w USA dwie nowe oferty: Amazon Pharmacy i program partnerski Amazon Prime. Własna apteka internetowa umożliwia klientom kupowanie leków na receptę. Zaproponował też nabywcom przystąpienie do programu partnerskiego. I tak członkowie Amazon Prime są uprawnieni do otrzymania bezpłatnej dostawy zamówionego towaru w ciągu dwóch dni oraz rabatów: do 80% na leki generyczne i 40% na markowe leki Rx.

Platforma oferuje też porównywarkę cenową: użytkownicy internetu w 48 stanach USA mogą korzystać ze strony internetowej lub aplikacji Amazon w celu wyszukiwania leków generycznych lub markowych i porównywania cen w celu znalezienia najtańszej opcji.

Autor analizy podkreśla, że ta oferta sprawdza się najlepiej w przypadku osób nieubezpieczonych lub których ubezpieczenie nie wpływa znacząco na dostępność do drogich leków na receptę. Dla nich więc najbardziej liczy się szybka dostawa, a przede wszystkim niska cena.

Jakie były skutki tych działań dla rynku? Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku przejęcia PillPack w 2018 roku, uruchomienie Amazon Pharmacy spowodowało znaczący spadek kursu akcji jej konkurentów. Ale czy może zagrozić pozycji konkurentów?

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH