Amazon stanie się konkurencją dla polskich aptek?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   30-05-2017, 11:03

Amazon stanie się konkurencją dla polskich aptek? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polskie prawo jest bardziej restrykcyjne wobec sprzedaży internetowej leków od regulacji w innych państwach. Trudno znaleźć niszę, w której taki podmiot mógłby zadebiutować na polskim rynku - ocenia Zbigniew Niewójt, p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Jak już informowaliśmy, amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe Amazon trudniące się sprzedażą wysyłkową, zamierza wejść także na rynek apteczny. DGP pisze, że, wiadomość ta wywołała duże poruszenie wśród europejskich farmaceutów. Obecnie Amazon leki sprzedaje już w Japonii – wyroby są dostarczane po uzyskaniu opinii farmaceuty.

– Firma nie potwierdziła jeszcze oficjalnie niczego, ale mamy obawy o to, jak mogłoby to wpłynąć na całą farmację. Dlatego musimy głośno i wyraźnie wyrazić nasze obawy już teraz – komentuje na łamach portalu Pharmaceutical-journal.com Leyla Hannbeck z National Pharmacy Association (brytyjskiej organizacji zrzeszającej niezależnych aptekarzy).

Czy gigant e-handlu internetowego, jeżeli podjąłby decyzję o wejściu z ofertą do Polski, zagroziłby krajowym aptekom?

Zdaniem p.o. GIF Zbigniewa Niewójta, polskie prawo jest bardziej restrykcyjne wobec sprzedaży internetowej leków od regulacji legislacyjnych innych państw, na pierwszy rzut oka trudno znaleźć niszę, w której taki podmiot mógłby zadebiutować na polskim rynku:

- Urzędnicy nie powinni zbytnio teoretyzować, zawsze oceniamy konkretny przypadek. Ale nawet bez dogłębnej analizy jasne jest, że Amazon nie może być podmiotem prowadzącym sprzedaż internetową z terenu Polski - stwierdził w wywiadzie dla gazety.

Dodał: - Czy Amazon miałby stać się kolejną z polskich hurtowni? Być może, ale wtedy odpada możliwość sprzedaży leków do pacjenta.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH