Amazon w Polsce? Nie żyjemy na bezludnej wyspie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   12-07-2017, 08:01

Amazon w Polsce? Nie żyjemy na bezludnej wyspie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polskie prawo jest bardziej restrykcyjne niż w innych krajach europejskich wobec sprzedaży wysyłkowej leków. – Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby Amazon mógł wejść na polski rynek z suplementami diety i kosmetykami – uważa Grzegorz Głowiak, ekspert FreshPharmy.

Odkąd świat obiegła informacja o „lekowych” aspiracjach handlowego giganta Amazom.com, farmaceuci w Europie zaczęli z niepokojem patrzeć w przyszłość. Pojawiły się pogłoski, iż firma może zdominować znaczną część aptecznego rynku, biorąc pod uwagę fakt postępującego wzrostu wydatków konsumentów na produkty lecznicze.

Z jaką formą działalności Amazon.com mógłby wejść na polski rynek?

Grzegorz Głowiak, ekspert FreshPharmy tłumaczy, że Amazon w Polsce mógłby hipotetycznie zdecydować się na dwa modele działalności.

W pierwszym, amerykańska firma byłaby platformą pośredniczącą w sprzedaży, czyli platformą prezentującą asortyment, przyjmującą zamówienia, które ostatecznie finalizowałyby apteki, z którymi Amazon zawarłby umowę o współpracy. Ten model działania byłby więc podobny do funkcjonowania na naszym rynku serwisu Allegro.

Jak zaznacza Grzegorz Głowiak, wejście Amazonu na polski rynek jako platformy pośredniczącej nie byłby jednak wcale takie proste, mimo że w polskich przepisach jest zapis mówiący, iż apteka może posiadać dowolną domenę, poprzez którą umożliwia zamawiającemu złożenie zamówienia na produkty niewymagające recepty lekarskiej.

Prawo do publikowania domeny
Tego przepisu apteki jednak nie zdołały obronić. W 2012 roku, czyli po zmodyfikowaniu artykułu 94a Prawa farmaceutycznego, który obecnie stanowi, że „zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności", GIF stanął na stanowisku, iż sprzedaż wysyłkowa leków przez Allegro jest niedopuszczalna. Zdaniem Inspektoratu, zamówienie dokonywane za pośrednictwem Allegro nie spełnia warunków przewidzianych dla zamówienia produktu leczniczego, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza.

Według rozporządzenia, formularz zamówienia musi być umieszczony na stronie internetowej placówki (apteki albo punktu aptecznego), a nie na stronie internetowej pośrednika pomiędzy sprzedającym a kupującym, jakim jest Allegro.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH