Amazon w Polsce? Nie żyjemy na bezludnej wyspie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   12-07-2017, 08:01

Amazon w Polsce? Nie żyjemy na bezludnej wyspie Kwestie dotyczące sprzedaży leków przez Internet, wpisują się dyskusję dotyczą zbyt restrykcyjnego traktowania wysyłkowego rynku sprzedaży produktów aptecznych

Polskie prawo jest bardziej restrykcyjne niż w innych krajach europejskich wobec sprzedaży wysyłkowej leków. – Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby Amazon mógł wejść na polski rynek z suplementami diety i kosmetykami – uważa Grzegorz Głowiak, ekspert FreshPharmy.

Pojawiły się głosy, że zakaz podawania adresu domeny przez apteki internetowe jest sprzeczny z rozwiązaniami przyjętymi w Unii Europejskiej, a rygorystyczne podejście do przepisów przez organy nadzorujące sprawia, że rozpowszechnianie adresu domeny apteki internetowej może być uznane za nielegalną reklamę aptek.

- Między GIF za Allegro pojawił się spór. Firma nie ugięła się przed Inspektoratem, jednak apteki upatrywały w tym zbyt dużego ryzyka w postaci nałożenia kar finansowanych lub utraty zezwolenia na prowadzenie działalności - mówi Głowiak.

Ekspert przypomina, że GIF nie chciał przeniesienia sporu z Allegro na drogę sądową, gdyż sam serwis internetowy nie podlega kontroli inspekcji. W związku z tym postanowił załatwić sprawę z inaczej – zarządzając kontrolę WIF w aptekach sprzedających wysyłkowo na Allegro.

- Apteka tradycyjna prowadząca również sprzedaż online, ma najczęściej dużo więcej do stracenia w momencie, kiedy WIF wkracza z kontrolą. Obrazując to bardziej dobitnie: jeżeli przedsiębiorca, który posiada kilka aptek na rynku stacjonarnym inkasuje przykładowo 3 mln zł miesięcznie, a za sprzedaż leków poprzez Allegro otrzymuje przez ten sam okres ok. 100 tys. zł, nie będzie podejmował ryzyka takiej współpracy i wycofa się ze sprzedaży w serwisie aukcyjnym – ocenia Grzegorz Głowiak.

„AdA” nie pozwoli
Drugi model działania Amazonu mógłby polegać na otwarciu apteki w Polsce, jednak po wprowadzeniu ustawy „apteka dla aptekarza” uzyskanie pozwolenia na prowadzenie apteki, przez osobę niebędącą wykwalifikowanym farmaceutą, jest niemożliwe:

- Amazon nie mógłby utworzyć sieci aptek, nie miałby więc możliwości prowadzenia sprzedaży internetowej leków do pacjentów – wyjaśnia rzecznik GIF, Paweł Trzciński.

Dodaje, że polskie prawo jest bardziej restrykcyjne niż w innych krajach europejskich wobec sprzedaży internetowej leków. W Polsce można sprzedawać za pośrednictwem Internetu tylko leki OTC.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH