Amazon w Polsce? Nie żyjemy na bezludnej wyspie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   12-07-2017, 08:01

Amazon w Polsce? Nie żyjemy na bezludnej wyspie Kwestie dotyczące sprzedaży leków przez Internet, wpisują się dyskusję dotyczą zbyt restrykcyjnego traktowania wysyłkowego rynku sprzedaży produktów aptecznych

Polskie prawo jest bardziej restrykcyjne niż w innych krajach europejskich wobec sprzedaży wysyłkowej leków. – Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby Amazon mógł wejść na polski rynek z suplementami diety i kosmetykami – uważa Grzegorz Głowiak, ekspert FreshPharmy.

Jak wyjaśnia nam rzecznik GIF, takie ograniczenia wynikają m.in. z faktu, że w Polsce nie jest dobrze rozwinięta telemedycyna. Przykładowo w Wielkiej Brytanii można skonsultować się z lekarzem on-line, wówczas wystawiana jest jednocześnie e-recepta, na podstawie której leki na receptę są przesyłane do domu pacjenta za pośrednictwem kuriera.

Zbigniew Niewójt w Dzienniku Gazecie Prawnej z kolei stwierdził, że „na pierwszy rzut oka trudno znaleźć niszę, w której taki podmiot mógłby zadebiutować na polskim rynku”. W jego ocenie Amazon mógłby ewentualnie pełnić rolę hurtowni prowadzącej sprzedaż do aptek, gdyż tylko takie umowy byłyby zgodne z prawem.

Paweł Trzciński zaznacza, że dopóki nie są znane konkretne plany Amazonu co do jego działalności w Polsce, trudno spekulować w jaki sposób mógłby zagrozić polskim aptekom: - Sądzę, że raczej poszukałby takiego państwa, w którym prowadzenie działalności na rynku aptecznym byłoby pod względem prawnym dużo łatwiejsze – stwierdza rzecznik.

 Model najbardziej realny
Grzegorz Głowiak zwraca uwagę, że obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby Amazon mógł wejść na polski rynek z wieloma innymi produktami dostępnymi w aptekach, czyli suplementami diety i kosmetykami. W przypadku tych produktów prawo nie ogranicza sprzedaży wysyłkowej, z związku z tym Amazon może zarówno sprzedawać je samodzielnie, jak również może pośredniczyć w sprzedaży:

- To zresztą już się dzieje. Apteki z Polski mają możliwość uczestniczenia w programach Amazonu skierowanego na rynek niemiecki. Sprzedają tam suplementy i kosmetyki, gdyż takie produkty są w Niemczech stosunkowo droższe. Daje to możliwość polskim aptekom uzyskania dodatkowego dochodu.

Jak zauważa ekspert, kwestie dotyczące sprzedaży leków przez Internet, wpisują się w dyskusję dotyczącą zbyt restrykcyjnego traktowania wysyłkowego rynku sprzedaży produktów aptecznych. Biorąc pod uwagę także fakt, że resort zdrowia pracuje obecnie nad uregulowaniem rynku suplementów diety - to może oznaczać jego zwiększoną kontrolę i pewne ograniczenia w obrocie.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH