Amazon w Polsce? Nie żyjemy na bezludnej wyspie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   12-07-2017, 08:01

Amazon w Polsce? Nie żyjemy na bezludnej wyspie Kwestie dotyczące sprzedaży leków przez Internet, wpisują się dyskusję dotyczą zbyt restrykcyjnego traktowania wysyłkowego rynku sprzedaży produktów aptecznych

Polskie prawo jest bardziej restrykcyjne niż w innych krajach europejskich wobec sprzedaży wysyłkowej leków. – Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby Amazon mógł wejść na polski rynek z suplementami diety i kosmetykami – uważa Grzegorz Głowiak, ekspert FreshPharmy.

- Pamiętajmy, że Amazon za granicą działa zgodnie z rozporządzeniem UE dotyczącym prawidłowego oznakowania aptek. Oznacza to, że zamawiane leki, jak i apteki z których pochodzą są opatrzone znakiem jakości, weryfikującym placówkę i dającym pewność, że nie pochodzą z nielegalnego obrotu – wskazuje specjalista.

Ministerialny ogląd na sprawę
Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że w Polsce wykluczona jest sprzedaż internetowa produktów leczniczych definiowana jako dokonywanie transakcji – kupna i sprzedaży online pomiędzy jednostkami tego samego kraju lub pomiędzy jednostkami dwóch lub więcej krajów.

Prawo farmaceutyczne natomiast definiuje sprzedażą wysyłkową produktów leczniczych jako umowę sprzedaży produktów leczniczych zawieraną z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość.

Resort zaznacza, że sprzedaż wysyłkowa leków może polegać jedynie na zawarciu umowy sprzedaży „na odległość” zawieranej z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron. Natomiast realizacja – czyli obrót detaliczny produktami leczniczymi – prowadzony jest w aptekach ogólnodostępnych.

Zgodnie z art. 68 ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne sprzedaż wysyłkową leków mogą prowadzić tylko apteki lub punkty apteczne posiadające odrębne zezwolenie (a w konsekwencji - wpisane do odrębnego rejestru GIF) do prowadzenia sprzedaży wysyłkowej.

Resort podaje, że takich aptek/punktów aptecznych funkcjonuje aktualnie stosunkowo niewiele, bo ok. 340 – patrząc na ogólną liczbę aktywnych aptek ogólnodostępnych i punktów na poziomie blisko 18 tysięcy czyli jest to mniej niż 2 procent.

MZ wyjaśnia, że w obecnej chwili nie przewiduje liberalizacji prawa w obszarze wysyłkowej albo internetowej sprzedaży produktów leczniczych.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH