Amerykańskie apteki w gotowości do szczepienia nastolatków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: CNBC   12-05-2021, 09:02

Amerykańskie apteki w gotowości do szczepienia nastolatków W USA można już szczepić dzieci w wieku 12-15 lat Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W USA preparat Pfizera przeciw covid-19 został dopuszczony do szczepienia nastolatków w wieku 12-15 lat. Apteki szykują się do akcji immunizacji.

W poniedziałek, 10 maja, amerykańska Food and Drug Administration obniżyła wiek, w którym można podawać szczepionkę przeciw Covid-19 w Stanach Zjednoczonych do 12 lat.

W USA ruszą szczepienia nastolatków

Szczepionka Pfizer-BioNTech została dopuszczona do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych w grudniu 2020 roku. Teraz FDA wydała zezwolenie na szczepienie preparatem dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

W następstwie tego Komitet Doradczy ds. Praktyk Szczepień (ACIP) Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaktualizował swoje zalecenia dotyczące tego, kto powinien otrzymać szczepionkę Pfizer.

Jednocześnie w ubiegłym tygodniu prezydent Joe Biden zapowiedział, że jeżeli FDA wyda zgodę na szczepienie nastolatków, będzie chciał przesunąć akcję szczepień m.in. do 20 tys. aptek w całym kraju.

Pfizer: szczepionka skuteczna u nastolatków

Dwie dawki szczepionki Pfizer byłyby podawane nastolatkom w takim samym schemacie jak dorosłym, czyli w odstępie trzech tygodni.

Administracja prezydencka zapowiedziała też, iż szczepionki mają trafiać też bezpośrednio do gabinetów pediatrów.

Pod koniec marca firma Pfizer poinformowała, że ​​dane z badań klinicznych III fazy wykazały, że szczepionka Covid-19 była w 100% skuteczna w zapobieganiu chorobie u dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Zakażenia w grupie placebo

Badanie próbne w USA objęło ponad 2200 osób w tej grupie wiekowej. Około połowa dostała preparat, podczas gdy pozostali otrzymali placebo. Według wstępnych wyników, u 18 osób z grupy placebo zdiagnozowano Covid-19. Nie odnotowano przypadków zakażenia wśród osób, które otrzymały szczepionkę.

Firma ocenia, że szczepionka jest ogólnie bezpieczna dla dzieci. W trakcie badania obserwowano "minimalne" skutki uboczne, takie jak lekka gorączka lub ból ręki.

Ocena wniosku w Europie trwa

Na początku maja Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała o rozpoczęciu oceny wniosku o rozszerzenie stosowania preparatu BioNTech-Pfizer przeciwko COVID-19 na młodych ludzi w wieku od 12 do 15 lat.

Decyzja ma być ogłoszona w czerwcu.

Pfizer zapowiedział, że badania kliniczne z użyciem szczepionki przeciwko COVID-19 będą obejmowały coraz młodsze dzieci.

W związku z tym kolejna badana grupa wiekowa to dzieci w wieku 5-11 lat, potem dzieci od 2. do 5. roku życia, a następnie od szóstego miesiąca do piątego roku życia.

Również inni producenci prowadzą badania dotyczące stosowania szczepionek u dzieci. Johnson & Johnson bada swoją jednodawkową szczepionkę dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Moderna rozpoczęła próby szczepienia dzieci w wieku od 6 miesięcy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH