Analitycy rynku: Co tam kryzys, branża farmaceutyczna trzyma się mocno...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   25-11-2009, 07:14

Analitycy rynku: Co tam kryzys, branża farmaceutyczna trzyma się mocno...

Mimo ogólnoświatowego kryzysu, firmy farmaceutyczne działające na polskim rynku pozytywnie oceniły obecną sytuację w tym sektorze. – Dzieje się to pod prąd trendów ekonomicznych - zauważa Jerzy Toczyski, prezes GSK. - Rynek był atrakcyjny dla wszystkich jego uczestników, zarówno dla producentów leków innowacyjnych, jak i generycznych, na receptę oraz OTC.


Z danych GUS wynika, że produkcja sprzedana w przemyśle farmaceutycznym w 2008 roku wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 14,5 proc., osiągając wartość blisko 9785 mln zł. Ten trend utrzymał się w pierwszym półroczu 2009 roku.

Według Moniki Bartoszewicz z działu audytu KPMG, sektor farmaceutyczny znalazł receptę na zapewnienie sobie wzrostu w czasach spowolnienia gospodarczego. Według szacunków, w 2009 roku rynek farmaceutyczny w Polsce osiągnie wartość ponad 25 mld złotych. W dużej mierze za ten wzrost odpowiadać będzie rozwój aptek internetowych.

– 80 procent ankietowanych przewiduje, że dystrybucja poprzez ten kanał sprzedaży będzie się rozwijać szybciej niż cały rynek – stwierdził Mariusz Strojny, zwracając uwagę na duże zaufanie Polaków do tego rodzaju dystrybucji, w przeciwieństwie do firm, które obawiają się rozwoju nielegalnego handlu produktami farmaceutycznymi.

Badanie zostało zrealizowane w lipcu 2009 roku, przez firmę badawczą PMR, na zlecenie KPMG. W badaniu udział wzięli przedstawiciele 75 przedsiębiorstw z sektora farmaceutycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH