Ankieta: strajk głodowy wskazało 11% młodych lekarzy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: konsylium24.pl/ rynekaptek.pl   29-09-2017, 09:45

Ankieta: strajk głodowy wskazało 11% młodych lekarzy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 94% młodych lekarzy zgadza się z postulatami protestu organizowanego przez Porozumienie Rezydentów OZZL - wynika z sondażu przeprowadzonego od 22 do 27 września 2017 roku na próbie 2,126 lekarzy, użytkowników serwisu społecznościowego dla lekarzy Konsylium24.pl.

Lekarz rezydent to lekarz posiadający pełne prawo wykonywania zawodu (ukończył 6-letnie studia na kierunku lekarskim, zdał egzamin końcowy LEK i odbył 13-miesięczny staż podyplomowy), który odbywa szkolenie specjalizacyjne. Wykonuje on pełny zakres obowiązków właściwych dla lekarza specjalisty, ma też możliwość wykonywania zawodu poza miejscem odbywania szkolenia specjalizacyjnego.

Porozumienie Rezydentów OZZL (PR) to organizacja zrzeszająca lekarzy w trakcie specjalizacji w Polsce. PR ma na swoim koncie liczne akcje mające na celu poprawę warunków pracy lekarzy rezydentów, między innymi organizację marszu ponad 3 tysięcy lekarzy ulicami Warszawy. Po kilkukrotnych nieudanych próbach uzyskania obietnicy spełnienia swoich postulatów, młodzi lekarze, skupieni w PR, postanowili przeprowadzić akcję protestacyjną w dniach od 02 do 07 października 2017 roku, której zasadniczą częścią ma być strajk głodowy.

Serwis lekarski Konsylium24 postanowił przyjrzeć się opiniom całego środowiska lekarskiego na temat planowanej akcji. Wyniki ankiety przeprowadzonej w serwisie na próbie 2,126 polskich lekarzy pokazują jak wygląda stan faktyczny. O planowanym strajku lekarzy w dniu 02 października słyszało 92% młodych lekarzy (staż pracy do 8 lat) i 74% starszych lekarzy (staż pracy powyżej 9 lat).

Do postulatów PR należą kolejno: poprawa jakości szkolenia specjalizacyjnego, przestrzeganie prawa podczas odbywania specjalizacji, uregulowania kwestii dyżurów medycznych oraz wzrostu płac. Z postulatami lekarzy PR zgadzają się prawie wszyscy młodzi lekarze (94%) oraz 74%  starszych koleżanek i kolegów. Treść postulatów w ogóle nie jest znana 4% i 26% lekarzy kolejno z młodszej i starszej grupy wiekowej.

Chęć udziału w samym proteście wyraził mniejszy odsetek młodych lekarzy niż udzielający poparcia jego postulatom - 36% respondentów weźmie udział w planowanej akcji, 33% jeszcze nie podjęło decyzji, a 31% zadeklarowało, że nie przyłączy się do protestu.

W proteście można uczestniczyć na kilka sposobów. Lekarzy zapytano, który z nich wydaje im się najlepszy. Najbardziej radykalną formę, czyli strajk głodowy wskazało 11% młodych lekarzy i 8% starszych. Nieco więcej respondentów wskazało manifestację poparcia poprzez noszenie koszulki z informacją o proteście (12% młodych i 14% starszych). “Zwolnienie w celu opieki nad dzieckiem” zaznaczyło odpowiednio 3% młodych i 4% starszych lekarzy, “urlop na żądanie” 28% i 36%, a donacja krwi zapewniająca dzień wolny od pracy została wybrana przez 33% młodych i 18% starszych. 3% lekarzy młodych i 5% starszych  stwierdziło, że lekarze nie powinni protestować w ten sposób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH