Ankieta: w sprawie ellaOne aptekarze to profesjonaliści

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   06-02-2015, 07:25

Ankieta: w sprawie ellaOne aptekarze to profesjonaliści Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Instytut badawczy ABR SESTA sprawdził, jak faktycznie wygląda w aptekach dostęp do tabletek "dzień po". Wyniki badania publikuje "Gazeta Wyborcza".

Badanie zrealizowało sto osób pracujących dla firmy specjalizującej się w analizach branży handlowej. Od 28 stycznia do 2 lutego udawali klientów w stu wybranych losowo aptekach na terenie kraju.

W 28 proc. aptek farmaceuci informowali o braku produktu. 14 proc. farmaceutów twierdzi, że nie sprzedają pigułki, bo nie ma jej w magazynach. 13 proc. ocenia, że sytuacja prawna dotycząca jej wprowadzenia w Polsce jest niejasna.

Prawie w co trzeciej aptece jest ona dostępna tylko na receptę, 27 proc. z nich oferuje ją zarówno na receptę, jak i bez niej, natomiast 14 proc. sprzedaje tabletkę wyłącznie bez recepty.

Zdecydowana większość farmaceutów (74 proc.) zajmuje neutralne stanowisko wobec jej sprzedaży. Co dziesiąty z nich jest negatywnie nastawiony do produktu, co 12. z kolei wyraża otwarcie pozytywne nastawienie wobec tabletki.

Według 19 proc. aptekarzy pacjentka powinna skonsultować zakup tabletki z lekarzem.

- Te wyniki oznaczają, że medialna burza, wywołana po wprowadzeniu tabletki "dzień po" do sprzedaży, nie wpłynęła znacząco na postawy farmaceutów. Zachowują neutralne i profesjonalne podejście do tematu. Nie kierują się naciskami żadnej ze stron biorących udział w dyskusji - ocenia Marcin Dobek z Agencji Badania Rynku SESTA.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH