Ankieterzy sprawdzali dostępność leków. Braki nadal występują

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.biz/ rynekaptek.pl   05-10-2015, 08:28

Ankieterzy sprawdzali dostępność leków. Braki nadal występują Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Instytut ABR SESTA przeprowadził badanie: ankieterzy zadzwonili do 150 aptek, podając się za klientów. Tylko co szósta apteka miała lek na raka prostaty Eligard. Co dziesiąta - preparat Concerta do leczenia ADHD, co trzecia - lek na białaczkę Hydroxycarbamid.

Jak wynika z badania, największy problem jest w zachodniej Polsce, w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim oraz opolskim - informuje wyborcza.biz.

Ankieterzy pytali o 15 leków, m.in. Eligard i Hydroxycarbamid, Madopar, Fragmin, Humalog i Rispolept. Wybrał je dr Stefan Piechocki, wielkopolski konsultant farmacji aptecznej. Podał te, na których brak najczęściej skarżyli się pacjenci.

- W większości przypadków są to najpopularniejsze preparaty w leczeniu danych chorób. Nawet jeśli mają zamienniki, to lekarze często piszą na receptach "NZ". Farmaceuta ma wtedy związane ręce - mówi Piechocki, który sam też prowadzi aptekę.

Według resortu problemu nie ma. Wymienione leki są w sporej części przypadków specyficzne, co tłumaczy ich "niskie rozproszenie w aptekach". Ich dostępność ustalona przez badaczy jest dobra - najlepsza rzecz jasna w okolicy gabinetów specjalistycznych. Część z farmaceutyków ma zaś tańsze odpowiedniki.

GIF przyznaje, że wyniki badania częściowo pokrywają się z jego ustaleniami. Od 12 lipca wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni zbierają informacje od aptek, których leków brakuje.

Powodów tych braków jest kilka. Część z produktów nadal wyjeżdża nielegalnie za granicę. Hurtownie potrafią z tego powodu ograniczyć możliwość zakupu konkretnego leku. Aptekarze twierdzą, że dostęp do leków ograniczają też producenci.

Wreszcie niektórych leków aptekom zwyczajnie nie opłaca się sprzedawać. Przykładem jest Eligard, który kosztuje 849,45 zł. Pacjent płaci za niego 14,69 zł. Apteka czeka na refundację do 30 dni, a zarabia na transakcji jedynie 31,11 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH