
W grudniu ub.r. Rada Przejrzystości AOTMiT wydała negatywną rekomendację dla przesiewu noworodkowego w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Tym razem ocena jest pozytywna. Kiedy pilotaż?
Przesiew zgodnie z opinią Rady ma zostać wdrożony od roku 2021 w 10 województwach, a od roku 2022 na terenie całej Polski. Stopniowe wdrażanie na terenie całego kraju badań przesiewowych wynika ze względów organizacyjnych. Realizatorem programu będzie Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.
Prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreślała, że dzisiejsza informacja to wielka radość dla neurologów.
- Śmiało można powiedzieć, że to jest wiadomość dnia, a nawet roku! - zaznaczyła ekspertka.
Jak wyjaśnia prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej, kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej UCK Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, powołując się na najnowsze wyniki badania NURTURE, leczenie lekiem nusinersen (dostępnym w Polsce w programie lekowym dla wszystkich chorych) należy rozpoczynać zanim u pacjentów pojawią się pierwsze objawy choroby. Dzięki temu dzieci otrzymują szansę na rozwinięcia zdrowego fenotypu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych