AOTMiT: zmiany nie mają kontekstu politycznego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: AOTMiT/rynekaptek.pl   29-09-2017, 12:04

AOTMiT: zmiany nie mają kontekstu politycznego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Proponowane zmiany w ustawie o świadczeniach oraz ustawie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych są w naszej opinii konieczne i pozbawione jakiegokolwiek kontekstu politycznego czy światopoglądowego - informuje AOTMiT w komunikacie.

Jak wyjaśnia Agencja, projektowane zmiany mają służyć poprawie jakości przygotowywanych i realizowanych przez samorządy programów polityki zdrowotnej (PPZ). Do tej pory brakowało uregulowań prawnych mówiących o tym, co powinien zawierać projekt PPZ.

Wskazuje, że niejednokrotnie w otrzymanych przez Agencję projektach brakowało naukowego uzasadnienia działań, gdyż nie było takich wymogów prawnych.

W ocenie AOTMiT, praktyka pokazywała, że jakość nadsyłanych dokumentów, zarówno formalna jak i merytoryczna, była niesatysfakcjonująca i utrudniała ocenę dokonywaną przez Agencję.

Jako przykład niech posłuży projekt "leczenia miodem (apiterapia) i podawanie wód mineralnych w zatruciach ołowiem w grupie wiekowej dzieci 3-12 lat" czy "restrykcyjne odchudzanie kobiet w drugim trymestrze ciąży, gdzie w ramach monitorowania postępów spadku masy ciała proponowano pomiar obwodu talii".

Zdaniem AOTMiT, projektowane zmiany zniwelują związane z tym trudności na dwóch poziomach.

- Po pierwsze, nałożono na Agencję obowiązek publikowania rekomendacji do problemów zdrowotnych, które będą stanowić wytyczne dla podmiotów opracowujących projekty programów polityki zdrowotnej. Rekomendacje te wskażą działania zasadne do realizacji w poszczególnych populacjach. Po drugie, wskazano zawartość formalną projektów, niezbędną do oceny tych projektów, które nie wpisują się w wydane przez Agencję rekomendacje. Obie zmiany ułatwią przygotowanie dobrego projektu programu polityki zdrowotnej - oceniono.

Zaznacza, że kolejną zmianą jest wprowadzenie obowiązku respektowania opinii wydanej przez Agencję. Dotychczas uzyskanie tej opinii było obowiązkowe, lecz podmiot nie musiał się do niej zastosować, nawet w przypadku negatywnej opinii Agencji o programie.

- Skutkowało to umożliwieniem realizacji działań o wątpliwym uzasadnieniu zdrowotnym i ekonomicznym, co mogło mieć również niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów oraz bezzasadne wydatkowanie środków publicznych.

Więcej: http://www.aotm.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH