
Proponowane zmiany w ustawie o świadczeniach oraz ustawie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych są w naszej opinii konieczne i pozbawione jakiegokolwiek kontekstu politycznego czy światopoglądowego - informuje AOTMiT w komunikacie.
Jak wyjaśnia Agencja, projektowane zmiany mają służyć poprawie jakości przygotowywanych i realizowanych przez samorządy programów polityki zdrowotnej (PPZ). Do tej pory brakowało uregulowań prawnych mówiących o tym, co powinien zawierać projekt PPZ.
Wskazuje, że niejednokrotnie w otrzymanych przez Agencję projektach brakowało naukowego uzasadnienia działań, gdyż nie było takich wymogów prawnych.
W ocenie AOTMiT, praktyka pokazywała, że jakość nadsyłanych dokumentów, zarówno formalna jak i merytoryczna, była niesatysfakcjonująca i utrudniała ocenę dokonywaną przez Agencję.
Jako przykład niech posłuży projekt "leczenia miodem (apiterapia) i podawanie wód mineralnych w zatruciach ołowiem w grupie wiekowej dzieci 3-12 lat" czy "restrykcyjne odchudzanie kobiet w drugim trymestrze ciąży, gdzie w ramach monitorowania postępów spadku masy ciała proponowano pomiar obwodu talii".
Zdaniem AOTMiT, projektowane zmiany zniwelują związane z tym trudności na dwóch poziomach.
- Po pierwsze, nałożono na Agencję obowiązek publikowania rekomendacji do problemów zdrowotnych, które będą stanowić wytyczne dla podmiotów opracowujących projekty programów polityki zdrowotnej. Rekomendacje te wskażą działania zasadne do realizacji w poszczególnych populacjach. Po drugie, wskazano zawartość formalną projektów, niezbędną do oceny tych projektów, które nie wpisują się w wydane przez Agencję rekomendacje. Obie zmiany ułatwią przygotowanie dobrego projektu programu polityki zdrowotnej - oceniono.
Zaznacza, że kolejną zmianą jest wprowadzenie obowiązku respektowania opinii wydanej przez Agencję. Dotychczas uzyskanie tej opinii było obowiązkowe, lecz podmiot nie musiał się do niej zastosować, nawet w przypadku negatywnej opinii Agencji o programie.
- Skutkowało to umożliwieniem realizacji działań o wątpliwym uzasadnieniu zdrowotnym i ekonomicznym, co mogło mieć również niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów oraz bezzasadne wydatkowanie środków publicznych.
Więcej: http://www.aotm.gov.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych