Apel mediów: nowy podatek to haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   10-02-2021, 08:10

Apel mediów: nowy podatek to haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę Wydawcy wielu mediów wystosowali list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych (fot. screen)

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Rząd przedstawił projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej daniny dla mediów. W uzasadnieniu przedstawia, że chodzi o opodatkowanie reklam, by zdobyć dodatkowe pieniądze na walkę z pandemią i ochronę zabytków.

Wydawcy wielu mediów wystosowali list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych:

"Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

- osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
- ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
- pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
- faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH