Apel: szerzej włączyć farmaceutów w walkę z pandemią

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   27-10-2020, 12:03

Apel: szerzej włączyć farmaceutów w walkę z pandemią Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Możemy być realnym wsparciem dla lekarzy, zwłaszcza obecnie, gdy dostęp do nich jest ograniczony. Od kwietnia wydaliśmy ponad pół miliona recept farmaceutycznych, wystawianych w przypadku zagrożenia zdrowia i życia pacjentów - mówi wiceprezes NRA, Marek Tomków.

To kolejny głos za tym, by szerzej włączyć farmaceutów w walkę z pandemią. Zdaniem farmaceuty Jerzego Przystajki, przepis zezwalający farmaceutom na wykonywanie szczepień powinien znaleźć się w ustawie zarówno jako jedna z usług, jak i część opieki farmaceutycznej:

– Zwłaszcza teraz, w przededniu wprowadzenia szczepionki na Covid. Uprawnienie mogłoby pomóc w masowej akcji szczepień, do której potrzebna będzie każda para rąk uprawniona do szczepień – podkreśla Jerzy Przystajko w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej".

Wątpliwości ma Marcin Pakulski, lekarz i były prezes NFZ: – Widzę rolę farmaceutów wykraczającą poza sprzedawanie leków. Ale wątpię, by apteki mogły rzeczywiście stać się drugimi przychodniami, a farmaceuci mogli przejąć rolę lekarzy w szczepieniu pacjentów.

Łatwiej przychodzi zaakceptowanie, by farmaceuci prowadzili tzw. przeglądy lekowe, pozwalające ustrzec pacjentów przed polipragmazją.

Więcej: https://www.rp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH