„Apteka dla aptekarza” nie zatrzyma ekspansji sieci?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   12-06-2017, 10:03

„Apteka dla aptekarza” nie zatrzyma ekspansji sieci? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poselski projekt ustawy zawiera luki, które paradoksalnie najbardziej uderzają w drobnych aptekarzy. Bo nowe apteki mogą powstawać, ale będą do tego potrzebne duże pieniądze – pisze Gazeta Wyborcza.

- Gra idzie o zapewnienie przestrzeni do wzrostu na kilka lat do przodu. W jednej z sieci, w przypadku powodzenia prowadzonych procesów otwarć i przejęć, liczba placówek po wejściu w życie ustawy będzie nawet o kilkadziesiąt procent większa - mówi Bartłomiej Owczarek, z portalu GdziePoLek.pl.

Ile wniosków o otwarcie apteki czeka na rozpatrzenie w WIF? Z informacji gazety wynika, że np. na Dolnym Śląsku tylko po 1 kwietnia (gdy było niemal przesądzone, że ustawa wejdzie w życie) rozpatrywanych jest 38 wniosków ws. otwarcia nowej apteki, a w woj. zachodniopomorskim 13.

GW wskazuje także, że sieci apteczne mogą się stać jeszcze większe. To dlatego, że w obawie przed sprzeciwem Unii Europejskiej z ustawy wypadł zapis o zakazie sprzedaży spółek kapitałowych. Oznacza to, że spółka kapitałowa, która prowadzi apteki, może zostać kupiona przez inną dużą spółkę kapitałową.

Jeśli spółki będą miały jednego właściciela, ale nie będzie on formalnie łączył swoich nowych nabytków, to nie będzie musiał występować o nowe pozwolenie – wtedy istniałoby ryzyko, że Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny mógłby go nie udzielić – czytamy.

Jedynymi aptekami, których nie będzie można sprzedać, są te prowadzone w formie indywidualnej działalności gospodarczej i spółek cywilnych.

Z kolei jeśli aptekarz przekształci aptekę w spółkę handlową, np. z ograniczoną odpowiedzialnością to aptekę (a dokładnie udziały właścicielskie) będzie mógł sprzedać. Kapitał potrzebny do założenia takiej spółki to 5 tys. zł.

Niespodziewanie ekspansję może zatrzymać wtorkowa, 13 czerwca, rozprawa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dotycząca przepisu o 1 procencie.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH