Apteka przyszłości. Podróż do świata rzeczywistości rozszerzonej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak   28-06-2021, 08:27

Apteka przyszłości. Podróż do świata rzeczywistości rozszerzonej Nowe technologie nie omijają aptek. Można się zastanawiać, jakie kolejne rozwiązania dostaną farmaceuci, by pracowało im się lepiej i bezpieczniej (fot. LJ)

Możemy sobie wyobrazić, że sztuczna inteligencja zacznie pomagać farmaceutom w doradzaniu pacjentom. Może też zarządzać stanami magazynowymi i podpowiadać ilości zamówień.

Nowe technologie nie omijają aptek. Można się zastanawiać, jakie kolejne rozwiązania dostaną farmaceuci, by pracowało im się lepiej i bezpieczniej.

O kilku z nich mówił Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft w Polsce i dyrektor ds. transformacji cyfrowej w chmurze podczas panelu dyskusyjnego
"Jaka przyszłość czeka farmaceutów? Nowe trendy i wyzwania" zorganizowanego w ramach podsumowania 30-lecia Polskiej Grupy Farmaceutycznej.

Dane medyczne + algorytmy = sztuczna inteligencja

Wpierw odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest sztuczna inteligencja? - To są dane pacjenta, czyli informacje o jego stanie zdrowia, liczbie wizyt, o lekach, które przyjmował, o jego stylu życia, zbierane za pomocą jakiegoś urządzenia, np. smartwatcha. Z drugiej strony mamy algorytmy matematyczne. Kiedy połączymy te dwie rzeczy - algorytm z danymi to powstaje sztuczna inteligencja - wyjaśniał dyrektor Jakubik.

Zgodnie z tym co przewidują instytucje analityczne, zajmujące się rozwojem wsparcia różnych branże przez technologie, sztuczna inteligencja stanie się numerem jeden, jeżeli chodzi o wpływ, jak będzie wywierać.

- Możemy sobie wyobrazić, że algorytmy zaczną pomagać farmaceutom w doradzaniu pacjentom. Na przykład asystent głosowy będzie słyszeć rozmowę pacjenta z farmaceutą i ją walidować. Tak jak asystent, podpowie farmaceucie pewne działania. Skoro farmaceuta w ramach określonej usługi zapytał pacjenta o trzy kwestie, taki asystent podpowie, o co jeszcze można w tym obszarze zapytać. Algorytm, który nauczył się standardu postępowania na dużych zbiorach danych zauważył jakąś lukę i podpowiedź stanowi pewnego rodzaju uzupełnienie oferty - opisywał.

Big data i bezpieczeństwo danych wrażliwych

- Ta sztuczna inteligencja będzie w przyszłości również zarządzała stanami magazynowymi i podpowiadała ilości zamówień . Zresztą to już się dzieje. W czasie pandemii łańcuchy dostaw między innymi w Polsce były świetnie zapewnione przez takie firmy jak PGF i nie mieliśmy dłuższych przestojów - ocenił ekspert.

 Aby te algorytmy działały, to musimy je zasilić „big data”, czyli dużymi zbiorami danych. W medycynie te dane są wrażliwe. Mamy mnóstwo sensytywnych danych, których bezpieczeństwo wymaga zapewnienia szyfrowania. Z jednej strony trzeba zagwarantować, że osoby niepowołane nie mają do nich dostępu, ale jednocześnie należy umożliwić algorytmom uczenie się na tych zbiorach danych.

 Kolejną rzeczą, która jest przyszłością farmacji, to rozszerzona rzeczywistość. - To jest tak zwana "augmented reality". Kiedyś mówiliśmy o wirtualnej rzeczywistości. W tej chwili ten trend się przesunął w kierunku rozszerzonej rzeczywistości.

Rozszerzona rzeczywistość w aptece

- Prawdopodobnie przy okienkach aptecznych nie będzie już monitora. Farmaceuta będzie w specjalnych okularach, które mogą pokazywać mu w razie potrzeby kilka ekranów. Będzie mógł ściągać sobie z nich potrzebne dane - mówił dyrektor Jakubik.

Przykładowo też będzie mógł skonsultować z lekarzem nieścisłość czy wątpliwość jaką wyłapie przez realizacji recepty, za pomocą technologii, która będzie mogła pomóc w kontakcie.

- Ale pamiętajmy, że podstawą jest dobre zarządzanie danymi, a tego w Polsce jeszcze nie mamy zbyt dobrze opracowanego. Mamy wiele zbiorów danych, które nie są uporządkowane i wielu dostawców, którzy zarządzają tymi danymi - mówił wiceszef Microsoft, dodając, że na świecie też nie ma zbyt wielu państw, na których można się wzorować i mogłyby być przykładem:

- Lubię powoływać się na Singapur, który jest państwem-miastem i który rzeczywiście uporządkował dane medyczne chyba najlepiej na świecie. Zabezpieczył je także w bezpiecznych chmurach w ten sposób, że dostęp do nich mają tylko eksperci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH