Apteka zamknięta w nocy to potencjalne, a nie bezpośrednie zagrożenie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rawicz24.pl/ rynekaptek.pl   29-02-2016, 13:38

Apteka zamknięta w nocy to potencjalne, a nie bezpośrednie zagrożenie

Część aptekarzy z Rawicza odmówiła pełnienia całodobowych dyżurów. Dlatego starosta złożył doniesienie do prokuratury. Ta jednak odmówiła wszczęcia dochodzenia.

Uzasadniając decyzję, prokuratura zaznaczyła, że zagrożenie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu winno mieć charakter bezpośredni, a nie potencjalny, jak to ma miejsce obecnie. Ponadto musi odnosić się do indywidualnej, konkretnej osoby - informuje portal rawicz24.pl.

- Zarząd Powiatu Rawickiego podkreśla, że ciężar narażenia bezpieczeństwa życia lub zdrowia mieszkańców spoczywa tylko i wyłącznie na nieszanujących wspólnych ustaleń i przepisów właścicielach części aptek - informuje starosta, Adam Sperzyński i apeluje do mieszkańców, by "każdorazowo zgłaszali brak możliwości zakupu leków do organów ścigania".

Pod koniec ub. roku starosta wyjaśniał, iż zgodne z ustawą Prawo farmaceutyczne, rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.

- W tej sprawie jako powiat, zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, aby pogodzić wspólne interesy oby stron. Trzeba jednak przyznać, że część właścicieli aptek nie traktuje tej sprawy jako swoistej „misji do wykonania”, a jest to dla nich tylko działalność gospodarcza - mówił portalowi panorama.media.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH