Aptekarz – sprzedawca leków czy doradca w farmakoterapii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   29-12-2010, 09:21

Aptekarz – sprzedawca leków czy doradca w farmakoterapii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

95 procent absolwentów farmacji wybiera zawód aptekarza. Dlatego w programie studiów powinno pojawić się więcej przedmiotów nastawionych na opiekę farmaceutyczną – uważaja farmaceuci.

Opieka farmaceutyczna to także klucz do tego, by aptekarz stał się w przyszłości świadczeniodawcą usług kontraktowanych przez NFZ w ramach świadczeń gwarantowanych – to główne wnioski z obrad okrągłego stołu farmacji podczas XXI Naukowego Zjazdu PTFarm w Gdańsku.


Im więcej magistrów farmacji w aptece, tym lepiej dla pacjenta. Magister farmacji udzieli pacjentowi profesjonalnej porady farmaceutycznej, a nawet doradzi w przypadkach lżejszych zachorowań – uważa prof. Jan Pawlaczyk z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Praktyka wskazuje na to, iż w niektórych przypadkach wizyta w aptece zastępuje wizytę u lekarza. W wielu państwach apteka jest placówką ochrony zdrowia. Osoby opuszczające szpital i chore przewlekle mogą liczyć, że dalszą opiekę nad nimi poprowadzi właśnie aptekarz.

W Niemczech nikt nie uzyska pozwolenia na otwarcie apteki, jeśli nie posiada odpowiedniego i wydzielonego miejsca do rozmowy z pacjentem. Apteka zatem powinna świadczyć szeroko rozumiane usługi w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki, prowadzić niektóre badania diagnostyczne i informować o skutkach przyjmowania leków.

W USA przy aptekach powstają małe kliniki. Z problemami nadciśnienia czy diabetologicznymi pacjenci udają się do aptekarza. Głównym zadaniem amerykańskiego farmaceuty jest zapobiegać chorobom i edukować pacjentów.

– Przez ostatnie 200 lat nauka farmacji oparta była na naukach chemicznych, a teraz punkt ciężkości należy przesunąć w kierunku opieki farmaceutycznej i zindywidualizowanej farmakoterapii – postuluje Jan Pawlaczyk. – Amerykanie uważają, że pierwszym stopniem absolwenta farmacji powinien być stopień Pharm. D. (doktor farmacji), bo on najlepiej odpowiada oczekiwaniom pacjentów wobec aptekarza.

Więcej: www.nia.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH