
W aptekach są wykonywane szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i tego rozwiązania nie należy się obawiać, a raczej zaakceptować to rozwiązanie.
- Proszę Państwa o przyjęcie artykułu 2 ustawy, pomimo tego, że jak słusznie zauważyła Pani Przewodnicząca, jest to pewnego rodzaju wrzutka - apelowała do senatorów z komisji zdrowia szefowa Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
Brzmi on: "W aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5, mogą być przeprowadzane szczepienia ochronne zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi".
11 maja senatorowie rozpatrywali ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w której znalazł się też przepis dotyczący wprowadzenia szczepień ochronnych do aptek.
Został wprowadzony poprawką poselską w trakcie drugiego czytania w Sejmie, a jako wprowadzający nową treść do projektu, nie przeszedł wymaganej procedury legislacyjnej w postaci trzech czytań.
- Jest to odpowiedź na Państwa postulaty i poprawki, które były w czasie procedowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty - argumentowała szefowa NRA i dodała:
Dziękuję bardzo za to, że widzicie Państwo konieczność włączenia aptek i farmaceutów do serwisów, w tym do wykonywania szczepień w aptekach.
Szczepienia w aptekach wykonywane są w 13 krajach Europy: we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Irlandii. Wykonywane są bądź przez farmaceutów bądź przez innych pracowników medycznych.
Dlatego bardzo proszę, pomimo tego, że jest to taka niespodziewana propozycja prawna, o zaakceptowanie tego art. 2.
Włączenie w obecnej sytuacji aptek jako punktów szczepień jest koniecznością i mam nadzieję, że pandemia skończy się. Ale musimy mieć furtkę awaryjną, następne miejsca do wykonywania szczepień w przypadku chociażby niezakończenia pandemii.
W europejskich aptekach są wykonywane nie tylko szczepienia przeciwko grypie. Są wykonywane szczepienia także przeciwko innym chorobom zakaźnym i tego rozwiązania nie należy się obawiać, a raczej zaakceptować to rozwiązanie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych