Apteki jako punkty szczepień są koniecznością

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak   11-05-2021, 11:12

Apteki jako punkty szczepień są koniecznością Szefowa NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, o potrzebie wprowadzenia szczepień do aptek (fot. NIA)

W aptekach są wykonywane szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i tego rozwiązania nie należy się obawiać, a raczej zaakceptować to rozwiązanie.

- Proszę Państwa o przyjęcie artykułu 2 ustawy, pomimo tego, że jak słusznie zauważyła Pani Przewodnicząca, jest to pewnego rodzaju wrzutka - apelowała do senatorów z komisji zdrowia szefowa Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Brzmi on: "W aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5, mogą być przeprowadzane szczepienia ochronne zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi".

Zastrzeżenia do trybu procedowania

11 maja senatorowie rozpatrywali ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w której znalazł się też przepis dotyczący wprowadzenia szczepień ochronnych do aptek.

O ile sama potrzeba wprowadzenia takiego rozwiązania nie budziła obaw senatorów, to zwracali oni uwagę na niezgodny z prawem tryb procedowania tego artykułu.

Został wprowadzony poprawką poselską w trakcie drugiego czytania w Sejmie, a jako wprowadzający nową treść do projektu, nie przeszedł wymaganej procedury legislacyjnej w postaci trzech czytań.

Konieczność włączenia aptek i farmaceutów

- Jest to odpowiedź na Państwa postulaty i poprawki, które były w czasie procedowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty - argumentowała szefowa NRA i dodała:

Dziękuję bardzo za to, że widzicie Państwo konieczność włączenia aptek i farmaceutów do serwisów, w tym do wykonywania szczepień w aptekach.

Szczepienia w aptekach wykonywane są w 13 krajach Europy: we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Irlandii. Wykonywane są bądź przez farmaceutów bądź przez innych pracowników medycznych.

Dlatego bardzo proszę, pomimo tego, że jest to taka niespodziewana propozycja prawna, o zaakceptowanie tego art. 2.

Furtka awaryjna

Włączenie w obecnej sytuacji aptek jako punktów szczepień jest koniecznością i mam nadzieję, że pandemia skończy się. Ale musimy mieć furtkę awaryjną, następne miejsca do wykonywania szczepień w przypadku chociażby niezakończenia pandemii.

W europejskich aptekach są wykonywane nie tylko szczepienia przeciwko grypie. Są wykonywane szczepienia także przeciwko innym chorobom zakaźnym i tego rozwiązania nie należy się obawiać, a raczej zaakceptować to rozwiązanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH