Apteki: rośnie sprzedaż kosmetyków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   26-05-2010, 12:32

Apteki: rośnie sprzedaż kosmetyków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomimo, że w kwietniu br. w porównaniu do marca odnotowany został niższy obrót w aptekach, to jednak rok do roku, średnia sprzedaż w wzrosła o 5,1 procenta.

– Wzrost sprzedaży leków w najbliższych miesiącach będzie się powiększał – prognozuje Monitor Zdrowia OSOZ.

Odnotowano również wzrost marży aptek, co nie jest jednak spowodowane podwyższaniem cen leków, ale coraz większym popytem na leki sprzedawane bez recepty.

W kwietniu tylko jedna kategoria „produkty dermatologiczne” wzrosła w średniej aptece pod względem wartości sprzedaży w porównaniu do marca, a wzrost ten wyniósł 2,79 procent. Pozostałe kategorie zanotowały spadek, z czego największy dotyczył leków przeciwzakaźnych.

Do grup produktów najczęściej sprzedawanych w aptekach w kwietniu należały specyfiki na przewód pokarmowy i metabolizm, na układ sercowo naczyniowy, na centralny układ nerwowy oraz na układ oddechowy.

Udział każdej z tych grup w całkowitej sprzedaży aptecznej przekroczył 10 proc. i być może w dużej części jest to związane z nietypową ostatnio pogodą. Aktualnie Monitor OSOZ prowadzi badania, czy zwiększona sprzedaż leków jest w jakimś stopniu skorelowana z miejscami dotkniętymi powodzią.

Wraz z okresem letnim w sprzedaży aptecznej dokonuje się zmiana struktury sprzedażowej. W porównaniu do marca spadł udział zarówno leków jak i suplementów diety oraz dietetycznych środków spożywczych. Wzrósł za to udział pozostałych produktów, w tym w zdecydowanej większości kosmetyków.

– Mamy do czynienia z coraz większym popytem na leki bez recepty. Większe wydatki na leki bez recepty pociągają za sobą mniejsze nakłady na leki refundowane. Być może dzięki temu poprawi się nieco budżet NFZ i zmaleją szybko rosnące dotychczas wydatki na refundację kosztów leków – analizuje Łukasz Stopa, kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH