Apteki są najlepszym miejscem do sprzedaży suplementów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-06-2017, 08:39

Apteki są najlepszym miejscem do sprzedaży suplementów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do sprzedaży suplementów diety najlepszym miejscem są apteki, gwarantujące jakość i fachową poradę - mówili eksperci podczas debaty „Suplementy diety: media, fakty i mity”. Sugerowali też m.in., by suplementy eksponować tak, aby klienci nie brali ich za leki.

Kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu dr hab. n. farm. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak podkreśliła, że suplementy nie mają właściwości leczniczych i nie można ich traktować jak leki. Specjalistka przyznała jednak, że przez część osób są one mylone z farmaceutykami. Niesłusznie, bo suplementy nie mają leczyć schorzeń, lecz uzupełniać niedobory diety, które są dość powszechne.

Z przytoczonych podczas czwartkowej (8 czerwca) debaty w Warszawie danych sondażu "Polacy a suplementy diety" przeprowadzonego w lutym 2017 r. przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research wynika, że do zażywania suplementów diety przyznaje się 72 proc. Polaków, z czego prawie połowa (48 proc.) stosuje je regularnie.

Prezes Izby Gospodarczej "Farmacja Polska" Irena Rej oceniła, że apteki są najlepszym miejscem do sprzedaży suplementów diety.

- Są one gwarancją jakości i bezpieczeństwa sprzedawanych na rynku suplementów - dodała. Zwróciła uwagę, że takiej gwarancji nie ma w przypadku tych produktów kupowanych za pośrednictwem Internetu.

Specjalistka zgodziła się jednocześnie, że nabywane w aptekach suplementy diety bywają mylone z lekami. Dlatego powinny znajdować się w osobnych miejscach przeznaczonych tylko dla nich - tak, żeby nie kojarzyły się z lekami. Nie powinny być one również zachwalane jako leki.

- Etyka w sprzedaży i reklamie suplementów diety powinna mieć pierwszoplanowe znaczenie - podkreśliła Irena Rej.

Dyrektor Narodowego Instytutu Leków w Warszawie dr n. farm. Anna Kowalczuk zwróciła uwagę, że konsumenci powinni być lepiej wyedukowani w zakresie suplementów diety.

- Za mała jest świadomość społeczna tego, czym są suplementy i jaka jest ich rola, dlatego wielu z nich myli je z lekami - mówiła.

Specjalistka dodała, że nawet farmaceuci w aptekach nie zawsze potrafią właściwie doradzić nabywcom wybór suplementów. Przyznała również, że produkt, który jest lekiem, niektórzy producenci celowo rejestrują jako suplement, bo to obniża koszty wprowadzenia go na rynek. Takie praktyki również wprowadzają konsumentów w błąd.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH