
Podczas gdy w Polsce o opiece farmaceutycznej dopiero zaczyna się mówić, w Wielkiej Brytanii standardem jest współpraca lekarza i farmaceuty, a także istnieje rozbudowana oferta usług świadczonych w aptece przez farmaceutę - przypomina GdziePoLek.pl.
W Polsce różnie z tym bywa, ale w UK zawód farmaceuty jest naprawdę szanowany przez pacjentów i samych aptekarzy. Pewnie wynika to również z tego, że w Wielkiej Brytanii stosunkowo mało ludzi w ogóle kończy studia, a poza tym farmaceuta nie jest osobą, która tylko „stoi za kasą”. Bo nie stoi - ma własny gabinet w aptece, w którym może przyjmować pacjentów.
Opieka farmaceutyczna
Jak przystało na prawdziwych farmaceutów, w aptece oferujemy nie tylko sprzedaż produktów, ale również fachową poradę. Niestety w Polsce jest ona bardzo ograniczona, ponieważ nie znamy historii choroby pacjenta i nie wiemy, jakie leki przyjmuje. Dodatkowo w niektórych aptekach ciągle są ogromne kolejki i nie ma wiele czasu na rozmowę, w dodatku przy innych ludziach.
W Wielkiej Brytanii bardzo dobrze funkcjonuje opieka farmaceutyczna, która w efekcie ma przynosić lepsze efekty farmakoterapii. W praktyce oznacza to wykonywanie przez farmaceutów usług, często w zaciszu aptecznego gabinetu, bez niepożądanych świadków.
Co to dokładnie oznacza? Nie dałoby się wymienić dokładnie wszystkich świadczonych programów, jednak opowiem Wam o najważniejszych. Warto też wspomnieć, że większość z nich jest darmowa dla pacjenta, a za niektóre musi on pokryć tylko część kosztów, ponieważ reszta finansowana jest z NHS (angielskiego odpowiednika NFZ).
Na pewno sprawę ułatwia, lub w ogóle umożliwia fakt, że aptekarz w aptece ma dostęp do historii choroby pacjenta i przyjmowanych przez niego leków. A to jest warunkiem udzielenia prawidłowej porady i pomocy.
Główne usługi w ramach opieki farmaceutycznej
MUR (przegląd lekowy) – Pacjent przynosi wszystkie swoje leki do apteki, a farmaceuta tłumaczy mu, po co pacjent je bierze, jak powinien je przyjmować, na co są i wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Dzięki tej usłudze może wykryć również nieprawidłowości w farmakoterapii.
Monitored dosage system/blisterpack – Specjalnie przygotowany pojemnik z dniami tygodnia oraz porami dnia, wraz z lekami. Pomaga to w przyjmowaniu odpowiednich leków oraz zapobiega zapominaniu przyjęcia preparatu.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych