Apteki w UK: mniej suplementów, więcej opieki farmaceutycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GdziePoLek.pl/ rynekaptek.pl   17-10-2017, 12:22

Apteki w UK: mniej suplementów, więcej opieki farmaceutycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas gdy w Polsce o opiece farmaceutycznej dopiero zaczyna się mówić, w Wielkiej Brytanii standardem jest współpraca lekarza i farmaceuty, a także istnieje rozbudowana oferta usług świadczonych w aptece przez farmaceutę - przypomina GdziePoLek.pl.

NHS electronic prescription service (recepta elektroniczna) – Pacjent nie musi chodzić do apteki z papierową receptą, gdyż jest ona wysyłana prosto do wybranej przez niego apteki. Często wiąże to się z tym, że nie musi iść nawet do lekarza, jeśli ten zgodzi się przedłużać receptę (repeat dispensing). A co jeszcze ciekawsze – nie musi ruszać się nawet do apteki, ponieważ wiele z nich oferuje dostawę leków do domu. Nie znaczy to oczywiście, że terapia nie jest kontrolowana. Jeśli farmaceuta lub lekarz chce zobaczyć pacjenta, zawsze może go poinformować o konieczności przybycia lub umówić się na rozmowę przez telefon.

New medicine service – Jestem ogromną fanką tej usługi w brytyjskich aptekach. Zaprasza się do niej pacjenta zaczynającego przyjmować lek, którego wcześniej nie brał. Rozmowa polega na wytłumaczeniu wszystkich informacji związanych z nowym dla niego produktem oraz wyjaśnieniu wątpliwości.

Minor ailment medicine service – Polega głównie na pomocy pacjentowi w przypadku chorób i problemów nie wymagających wizyty u lekarza. Dzięki temu znacząco zmniejszają się kolejki w przychodniach, ponieważ w razie choroby pacjent pierwsze kroki kieruje do apteki.

Emergency hormonal contraception – Nieodpłatne wydawanie „pigułki po” pacjentkom, poprzedzone odpowiednim wywiadem.

Smoking cessation – Usługa polegająca na pomocy pacjentom oraz monitorowaniu przebiegu rzucania palenia.

I wiele, wiele innych, m.in. monitorowanie ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, a także podawanie szczepień ochronnych.

Więcej: https://www.gdziepolek.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH