
Asystent zdrowienia jest częścią ofertą, jaką reformowana psychiatria oferuje człowiekowi w kryzysie psychicznym. Jest dopełnieniem oferty terapeutycznej, przełamaniem funkcjonujących społecznie barier i postaw oraz podziału istniejącego w systemie ochrony zdrowia.
- Jeśli chodzi o tajemnicę lekarską, w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego jest przepis, który obejmuje nie tylko lekarzy i pielęgniarki, ale wszystkie osoby, które biorą udział w pomaganiu osobom z zaburzeniami psychicznymi czy w czasie procesu terapii. Te przepisy są obwarowane sankcjami. Każda osoba, która poweźmie informacje w toku pracy jest prawnie zobowiązana do zachowania tajemnicy – dodał.
Jak przyznała dr Krzyżanowska, są już pomysły, by mimo krótkiego czasu pobytu asystentów w polskich placówkach, zbadać to zjawisko: - W pewnym momencie będą padać pytania o ich skuteczność ze strony decydentów lub płatnika. Warto już spróbować liczyć czy opłaca się ich zatrudniać. Obecnie za sukces uznałabym fakt, że asystenci zdrowienia wchodzą w system, który ich przyjmuje i z nich korzysta. Podobne początki były w przypadku psychoterapeutów czy terapeutów zajęciowych, którzy dzisiaj funkcjonują w systemie opieki psychiatrycznej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych