Asystent zdrowienia: nowa osoba na mapie polskiej psychiatrii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   10-09-2020, 13:53

Asystent zdrowienia: nowa osoba na mapie polskiej psychiatrii 4 lipca 2019 r. oficjalnie powstało pierwsze ogólnopolskie Stowarzyszenie zrzeszające osoby pracujące w roli Asystentów Zdrowienia (fot. Pixabay)

Asystent Zdrowienia jest osobą, która stanowi pomost między pacjentami lub odbiorcami usług psychiatrycznych a personelem terapeutycznym. Jego atutem jest doświadczenie kryzysu psychicznego, co pozwala lepiej zrozumieć osobę aktualnie będącą w kryzysie.

O nowym członku zespołu psychiatrycznego była mowa podczas śniadania prasowego "Asystenci zdrowotni - nadzieja i wsparcie w reformowanej psychiatrii" (Warszawa, 10 września br.).

Asystent Zdrowienia jest osobą, która stanowi pomost między pacjentami lub odbiorcami usług psychiatrycznych a personelem terapeutycznym (lekarze, psychologowie, psychoterapeuci, pracownicy socjalni itp.).

Wykorzystuje własne doświadczenia przeżytego kryzysu psychicznego, żeby wspierać inne osoby chorujące. Warunkiem do bycia asystentem jest motywacja do tego działania, terapia własna i przepracowanie swoich problemów, specjalistyczny kurs oraz odbycie stażu zawodowego.

Asystenci Zdrowienia mogą pracować w zespołach terapeutycznych w takich placówkach, jak szpitale psychiatryczne, centra zdrowia psychicznego, środowiskowe domy samopomocy, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńcze, w zespołach leczenia środowiskowego, w specjalistycznych usługach opiekuńczych itp. strukturach.

Początki tej inicjatywy sięgają 2016 roku, kiedy rozpoczął się projekt współfinansowany ze środków unijnych "Nowy Zawód: Ekspert przez Doświadczenie (EX-IN)". Pierwsi asystenci "weszli" na polski rynek do pomocy pacjentom w problemami psychicznymi około dwa lata temu.

Celem ich funkcjonowania jest przede wszystkim towarzyszenie w chorobie oraz wsparcie osób trwających w kryzysie. Ale działania asystentów mogą wpływać też na zmniejszenie stygmatyzacji osób chorujących psychicznie w społeczeństwie, wdrożenie dobrych praktyk w instytucjach związanych ze zdrowiem psychicznym, a także na edukację w zakresie zdrowia psychicznego.

4 lipca 2019 r. oficjalnie powstało pierwsze ogólnopolskie Stowarzyszenie zrzeszające osoby pracujące w roli Asystentów Zdrowienia.

Asystenci są jednym z elementów zmian w polskiej psychiatrii. Aktualnie trwa pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, w ramach którego uruchamiane są Centra Zdrowia Psychicznego. Celem ich działania jest odejście od skoncentrowanego na izolowaniu w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego.

Do Centrum Zdrowia Psychicznego można przyjść w każdej chwili. Na podstawie rozmowy w Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym i ewentualnej przedstawionej dokumentacji medycznej, specjalista opracuje plan leczenia. Może się też tam zgłosić osoba po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, by kontynuować leczenie.

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH