Badanie ABR SESTA: Eligard i Concerta nadal trudno dostępne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: biznes.pl/ rynekaptek.pl   12-07-2016, 10:35

Badanie ABR SESTA: Eligard i Concerta nadal trudno dostępne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Instytut badawczy ABR SESTA przeprowadził ponowne badanie dostępności leków w polskich aptekach, chcąc porównać obecny stan z wynikami analizy z września 2015 roku. Jakie są wnioski?

W tym roku nastąpiła znaczna poprawa, ponieważ brak jakiegokolwiek z weryfikowanych leków nie jest wyższy niż w 3% badanych aptek - wynika z badania.

Na poprawę sytuacji wpłynął duży wzrost liczby leków dostępnych na zamówienie – szczególnie tych, które rok wcześniej najtrudniej było zakupić. Jednak w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem nieznacznie spadł poziom dostępności leków możliwych do zakupienia bezpośrednio w aptece (średnia dla wszystkich 15 badanych leków spadła z 61 do 60%).

- W przypadku jednych leków odnotowano spadek dostępności, natomiast w przypadku innych widać zauważalny wzrost. Przykładowo Fragmin 5000 jm/0,4 ml (drobnocząsteczkowa pochodna heparyny/przeciwzakrzepowo) oraz Eligard 5 mg (hormon/leczenie raka prostaty) jest trudniej nabyć. Natomiast częściej w sprzedaży jest Estrofem 2 mg (hormon/hormonalna terapia zastępcza po menopauzie) – wzrost o 9 punktów procentowych oraz Rispolept 1 mg (leczenie psychoz) – wzrost o 8 punktów procentowych - zauważa Sebastian Starzyński z ABR SESTA.

Podobnie jak w ub. roku, nadal najtrudniej jest zakupić dwa leki - Eligard 22,5 mg i Concerta 18 mg (leczenie ADHD/zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi). Są one bardzo rzadko dostępne w placówkach farmaceutycznych (Eligard jest od ręki dostępny w 9 na 100 aptek, a Concerta w 10 na 100). Można je natomiast zamówić w 89% aptek. W przypadku Eligard 22,5 mg nastąpił duży spadek jego dostępności w bezpośredniej sprzedaży (z 15% do 9%), ale jednocześnie wzrosła możliwość zakupu na zamówienie (z 65% do 89%).

- Eligard to specyfik bardzo specjalistyczny. Przy niewielkiej marży sięgającej ok.1% trudno jest go magazynować i czekać na konkretnego klienta. Po 30 dniach należy uregulować zapłatę wobec hurtowni, a nie wiadomo, kiedy nastąpi refundacja NFZ. Dlatego dostępność z hurtowni producenta i zamówienie pod klienta jest moim zdaniem obecnie najlepszym rozwiązaniem - wyjaśnia dr Stefan Piechocki, wojewódzki konsultant w dziedzinie farmacji aptecznej w Poznaniu.

W poprzednim roku największy problem z dostępnością farmaceutyków miał miejsce w zachodniej części Polski tj. w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim oraz opolskim (brak w 15% aptek, natomiast w pozostałych regionach kraju 7%). W tym roku widoczna jest znacząca poprawa, zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację z zeszłego roku, kiedy to np. Eligard 22,5 mg i Hydroxycarbamid TEVA 500 mg były niedostępne i nie można było ich zamówić w co trzeciej placówce. Brak leków notowany jest obecnie tylko w 1% badanych aptek z regionu zachodniego i w 2% w pozostałej części kraju.

Więcej: http://biznes.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH