Badanie: jak pacjenci oceniają POZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   30-03-2017, 13:42

Badanie: jak pacjenci oceniają POZ Respondenci, pomimo wskazanych problemów z dostępem do przychodni, dobrze oceniają opiekę sprawowaną przez wybranego przez siebie lekarza

Ogólna ocena funkcjonowania Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) jako elementu systemu opieki zdrowotnej nie jest dobra – taki wniosek płynie z sondażu opinii przeprowadzonego przez Fundację MY Pacjenci pt. „Podstawowa Opieka Zdrowotna – jaka jest i jaka być powinna?"


Pacjenci wskazują na istnienie problemu komunikacji z poradnią lub lekarzem POZ w przypadku wystąpienia pilnej potrzeby pomocy lub konsultacji. Ponad 30% pacjentów takiej możliwości nie ma,  co rzutuje na ich poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego.

Respondenci, pomimo wskazanych problemów z dostępem do przychodni, dobrze oceniają opiekę sprawowaną przez wybranego przez siebie lekarza. Zadowolonych jest dwie trzecie respondentów, a połowa uważa, że lekarz POZ ma motywację do zajmowania się swoimi pacjentami. Lekarz POZ został oceniony lepiej niż poradnia POZ w kategorii zapewniania poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego  (60 vs 52%) oraz budowania zaufania pacjentów (63 vs 54%).

Edukacja i profilaktyka zdrowotna należą do głównych zadań personelu POZ, tymczasem wyniki sondażu wskazują, że są realizowane w sposób niedostateczny, a postawa POZ wobec zadań związanych z edukacją i profilaktyką nie jest proaktywna. Lekarz POZ z własnej inicjatywy zlecił badania profilaktyczne jednej czwartej respondentów a jednej piątej udzielił w czasie wizyty porad z zakresu zdrowego stylu życia i odżywiania. Pielęgniarki i położne udzieliły tego typu porad zaledwie 8% respondentów. Jedynie 3% osób zostało proaktywnie zaproszonych na wizytę profilaktyczną do POZ.

Pacjentom zlecano głównie badania diagnostyczne tj. badanie krwi, moczu, ekg czy USG, natomiast na badania profilaktyczne w kierunku nowotworów tj. cytologia, kolonoskopia czy mammografia skierowano zaledwie odpowiednio 13%,5% i 4% pacjentów. Zaledwie co piąty respondent jest zdania, że poradnia POZ dba o to, żeby jak najdłużej pozostawali zdrowi, prowadząc edukację i pilnując terminów badań profilaktycznych. 65% respondentów jest przeciwnego zdania. Potencjał POZ w zakresie edukacji zdrowotnej i profilaktyki pozostaje więc nadal niewykorzystany.

Sondaż przeprowadzono on-line w lutym 2017 roku na grupie 550 osób. Badania zrealizowała Fundacja MY Pacjenci w ramach projektu „Razem dla Zdrowia” wraz z naczelna Izbą Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Izba lekarską i Naczelną Izba Aptekarską oraz we współpracy z portalem Znanylekarz.pl.

  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH