Badanie magazynu Press: ile warta jest marka

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: psmm.pl/ rynekaptek.pl   13-11-2017, 10:09

Badanie magazynu Press: ile warta jest marka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Liderem debiutującej w ubiegłorocznym wydaniu raportu „Top Marka” branży farmaceutycznej po raz drugi została Polpharma. Na jej temat ukazało się 2,4 tys. materiałów w prasie. Kolejne były: Polfarmex i Biofarm.

Tym samym, w X edycji badania przygotowanego przez magazyn „Press” i agencję informacyjną „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” brand "Polpharma" uzyskał najwięcej punktów za liczbę i zasięg publikacji.

Przewaga w liczbie informacji nad zajmującą drugą pozycję marką Polfarmex wyniosła 0,8 tysiąca.

- Wynik ten starogardzki koncern zawdzięcza z jednej strony sponsorowaniu sportu, z drugiej – licznym publikacjom o inwestycjach i działaniach podejmowanych w analizowanym okresie (lipiec 2016 – czerwiec 2017 roku) – komentuje Arkadiusz Lipowicz, analityk mediów „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

Trzecią lokatę w zestawieniu zajął Biofarm, który zebrał 0,7 tys. publikacji. W topowej piątce znalazły się także Bayer i GSK.

Prasowe informacje na temat Polpharmy miały również największą wartość pieniężną. Ekwiwalent reklamowy wyniósł aż 52 mln złotych – tyle kosztowałoby opublikowanie reklamy o powierzchni równej analizowanym materiałom. Na 2. miejsce pod tym względem wysunął się GSK - 44 mln złotych, a za nim uplasował się Bayer z wynikiem blisko 34 mln złotych.

Kolejność marek farmaceutycznych w internecie była identyczna jak w prasie. Zdecydowanie najczęściej przywoływano Polpharmę. Poświęcono jej 7 tys. materiałów. Drugą najczęściej wymienianą marką w sieci był Polfarmex – 3,6 tys., a trzecią – Biofarm – 2,9 tys. informacji. Zarówno w prasie, jak i w internecie przekaz na temat wymienionych brandów warunkował sponsoring sportu. Miał on widoczny wpływ na częstotliwość (kalendarz rozgrywek) i zasięg publikacji online – głównie serwisy regionalne.

W social media na pierwsze miejsce wysunął się Bayer. Marka zebrała blisko 92 tys. informacji, co było wynikiem ponad siedmiokrotnie większym niż uzyskany przez Polpharmę. Podium zamknęło GSK – lider zestawienia ubiegłorocznego. Swoją aktywność zaznaczyły również Herbapol i Sanofi – brandy, które nie weszły do finałowych piątek ani w prasie, ani w internecie. Jak wykazała analiza materiałów serwisy społecznościowe były znacznie częściej niż prasa i internet miejscem dyskusji dotyczących kontrowersji wokół leków.

W X edycji raportu „Top Marka” badaniem objęto materiały prasowe i internetowe opublikowane w okresie od 1 lipca 2016 roku do 30 czerwca 2017 roku - łącznie 32 mln. Informacje poddane analizie dotyczyły najpopularniejszych marek z 11 branż, które najczęściej występowały w prasie: motoryzacji, energetyki, telewizji, bankowości, stacji paliw, telekomunikacji, ubezpieczeń, sieci handlowych, radia, artykułów spożywczych i farmacji. Łącznie w raporcie opisano 117 brandów.

Więcej: http://psmm.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH