Badanie: przyzwolenie na wyższe składki, byle było lepiej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   19-07-2017, 09:27

Badanie: przyzwolenie na wyższe składki, byle było lepiej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

77 proc. Polaków coraz częściej decyduje się na prywatne abonamenty i polisy medyczne. Aby zmienić tę sytuację, aż czterech na dziesięciu ankietowanych zgodziłoby się płacić wyższe składki zdrowotne, a jedna piąta - wyższe podatki - wynika z badania Kantar Public.

Większość ankietowanych postuluje, aby zasilić służbę zdrowia dodatkowymi pieniędzmi, które ich zdaniem najłatwiej uzyskać, przesuwając kwoty wewnątrz budżetu. To najprostsza odpowiedź na pytanie „jak zdobyć dodatkowe pieniądze”, ale jak wynika z badania, Polacy są tak zdeterminowani, że zgodziliby się sami zapłacić za poprawę jakości usług świadczonych przez publiczne placówki.

Aż 39 proc. z nich jest skłonnych zmniejszyć swoje dochody w celu zwiększenia składki zdrowotnej, a 18 proc. respondentów zgodziłoby się na zwiększenie podatków. Warunek jest jeden: te zwiększone nakłady na ochronę zdrowia przyniosą dla nich jakąś korzyść – w postaci skrócenia kolejek do lekarza i zwiększenia dostępności usług medycznych.

Obecnie Polska przeznacza jedynie 4,5 proc. PKB na zdrowie, co stawia nas na przedostatnim miejscu wśród krajów OECD. Wyprzedzają nas nie tylko kraje Europy Zachodniej, ale też nasi sąsiedzi ze Wschodu. Dla porównania, średnia wydatków publicznych wśród państw Unii Europejskiej wynosi aż 7,9 proc.

Badanie wykonano na zlecenie Pracodawców RP.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH