Bakterie nie uznają certyfikatów, mają w nosie kategorie szpitali

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ryszard Rotaub/ rynekaptek.pl   06-11-2017, 08:26

Bakterie nie uznają certyfikatów, mają w nosie kategorie szpitali Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bakterie nie uznają certyfikatów, mają w nosie kategorie szpitali, poziomy referencyjności i zadłużenie szpitala. Jakakolwiek improwizacja w najlepszym nawet szpitalu zostanie obnażona przez bakterie - powiedział dr Paweł Grzesiowski, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.

- Obecnie status jednostek akredytowanych posiada Polsce ponad 200 szpitali. Od 2010 r. do połowy roku 2017 CMJ przeprowadziło ok. 500 wizyt, w wyniku czego ok. 14% szpitali nie uzyskało statusu jednostek akredytowanych, czyli ok. 70 szpitali nie przeszło procesu akredytacji - zaznaczyła Halina Kutaj-Wąsikowska, dyrektor CMJ podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2017 r.).

Po pierwsze kadry
Wymieniała też najważniejsze problemy, które muszą rozwiązać szpitale ubiegające się o akredytację Ministerstwa Zdrowia - Przede wszystkim są to sprawy kadrowe. Od szpitali akredytowanych wymagamy, aby prowadziły własne analizy działalności klinicznej, żeby szpital wiedział, jak leczy pacjentów, jaki ma procent zakażeń i analizował jakość zabiegów - podkreśliła Halina Kutaj-Wąsikowska.

- Monitorowanie działalności klinicznej, nadzór nad infrastrukturą szpitalną i deficyt kadry medycznej - to główne bariery, które muszą pokonać szpitale ubiegające się o certyfikat akredytacyjny - podkreślała dyrektor CMJ w trakcie sesji panelowej pt. „Od izby przyjęć do wypisu - cz. II”.

Po drugie pieniądze
Część dyskusji dotyczyła finansowania szpitali w naszym kraju, którego podstawowym źródłem pozostaje budżet NFZ. - Plan finansowy NFZ na 2018 r. przewiduje na leczenie szpitalne 40 mld zł, to jest 5% więcej niż w roku bieżącym - poinformował Maciej Miłkowski, zastępca prezesa NFZ ds. finansowych.

Zwracał uwagę, że wraz z wprowadzeniem systemu podstawowego zabezpieczenia szpitalnego (tzw. sieci szpitali) do leczenia szpitalnego zostały przesunięte środki z lecznictwa ambulatoryjnego. - Czyli wszystkie poradnie przyszpitalne w sieci szpitali, jeśli chodzi o finansowanie, przeszły z lecznictwa ambulatoryjnego do budżetów szpitali. Szacujemy, że będzie to w przyszłym roku ok. 1 mld zł - powiedział prezes Miłkowski.

Jak stwierdził, ostateczna kwota zależy od tego, jakie świadczenia będą wykonywały podmioty lecznicze. - Świadczeniodawcom opłaca się wykonywać więcej świadczeń w trybie ambulatoryjnym, gdyż system promuje przesuwanie świadczeń z trybu szpitalnego do ambulatoryjnego - zaznaczył.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH