Bartosz Arłukowicz dobrze się ocenił w roli ministra

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-06-2015, 18:49

Bartosz Arłukowicz dobrze się ocenił w roli ministra

W ciągu 3,5 roku wprowadziliśmy 17 ustaw i 293 rozporządzenia. Wszystkie zmiany miały na celu poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia dla pacjenta - powiedział w piątek (12 czerwca) ustępujący ze stanowiska minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Podsumowując swoje osiągnięcia w fotelu ministra zdrowia, Arłukowicz wymienił m.in. wprowadzenie pakietu onkologicznego, którym objętych zostało dotąd ponad 120 tys. pacjentów, rządowego programu zapłodnienia metodą in vitro oraz wprowadzenie na listy refundacyjne ponad 4 tys. leków.

Znieczulanie na pożegnanie
Poinformował również, że podjął decyzje o wprowadzeniu przepisów, które gwarantują pacjentkom poród bez bólu.

- Dzisiaj przekazaliśmy do konsultacji zewnętrznych zarządzenie prezesa NFZ, w którym finansujemy dodatkowo znieczulenie zewnątrzoponowe. To rzecz niezwykle dla mnie ważna, takie zakończenie całego pakietu opieki nad matką, dzieckiem, pacjentem - powiedział Arłukowicz.

Wśród zmian wprowadzonych w ostatnich latach wymienił m.in. wdrożenie rządowego programu zapłodnienia metodą in vitro, dzięki któremu urodziło się ponad 2 tys. 100 dzieci.

Dodał, że w ciągu ostatnich 3,5 roku na listy refundacyjne wprowadzono ponad 4,4 tys. leków. Arłukowicz mówił też o zmianach w systemie kształcenia lekarzy i przyznaniu ponad 15,4 tys. miejsc dla młodych, kształcących się lekarzy.

Premier Ewa Kopacz przedstawiła w środę (10 czerwca) decyzje podjęte w związku z ujawnieniem akt ze śledztwa ws. tzw. afery podsłuchowej i polityczne konsekwencje sprawy prywatnych rozmów ministrów i polityków PO, które zostały podsłuchane i nielegalnie nagrane w warszawskich restauracjach od lipca 2013 r., a upublicznione latem 2014 roku w mediach.

Z funkcji w rządzie zrezygnowały osoby, które - jak mówiła premier - "pojawiają się na taśmach". Arłukowicz jest jedną z nich.

Dotychczas nie pojawiły się stenogramy czy publikacje nagrań rozmów, w których uczestniczyłby Arłukowicz. Media donosiły, że Arłukowicz był częstym gościem jednej z restauracji, w której dokonywano podsłuchów i nagrywano rozmowy.

Środowisko medyczne
zdecydowanie negatywnie podsumowało kadencję Arłukowicza. Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej był oburzony uzasadnieniem premier Kopacz w sprawie tej dymisji.

- Odwołanie ministra z powodu afery podsłuchowej, z którą Arłukowicz, jak się wydaje, niewiele miał wspólnego, jest zdumiewające. Istnieje wiele realnych powodów, za które powinien rozstać się z ministerialnym fotelem - podkreślał.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH