BBC: czy firmy zarobią na szczepionkach p/COVID-19 i czy zyski będą długotrwałe?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: bbc.com/ rynekaptek.pl   14-12-2020, 12:03

BBC: czy firmy zarobią na szczepionkach p/COVID-19 i czy zyski będą długotrwałe? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rządy przekazały łącznie 6,5 mld funtów na badania i rozwój szczepionek przeciwko COVID-19. Organizacje non-profit - prawie 1,5 mld funtów. Jedynie 2,6 mld funtów pochodziło z inwestycji własnych firm farmaceutycznych - wylicza Airfinity zajmująca się analizą danych naukowych.

BBC przygotował materiał, w którym analitycy prognozują czy firmy farmaceutyczne, które zaangażowały się w badania i rozwój szczepionki przeciwko COVID-19, zarobią na tym biznesie i czy zyski będą długotrwałe.

W ich wstępnej ocenie, amerykańska firma biotechnologiczna Moderna oraz niemiecki BioNTech i amerykański Pfizer, prawdopodobnie zarobią w przyszłym roku miliardy dolarów. Jednak kiedy do wyścigu dołączą kolejne firmy, każda okazja do osiągnięcia dużych zysków może być krótkotrwała - prognozują.

Według firmy Airfinity zajmującej się analizą danych naukowych, rządy przekazały łącznie 6,5 miliarda funtów. Organizacje non-profit przekazały prawie 1,5 miliarda funtów. Jedynie 2,6 miliarda funtów pochodziło z inwestycji własnych firm, a wiele z nich jest w dużym stopniu uzależnionych od finansowania zewnętrznego.

Szczepionki są ryzykownym produktem. Proces ich odkrywania wymaga czasu i nie jest pewny. Preparat zwykle wystarczy podać raz lub dwa razy. Z drugiej strony mamy rynek szczepionek przeciwko grypie, który jest wart kilka miliardów dolarów rocznie. Jeśli Covid-19, podobnie jak grypa, pozostanie z nami na stałe i będzie wymagać corocznych szczepień przypominających, może to być opłacalny dla firm biznes.

Jak zauważa BBC, niektóre firmy nie chcą być postrzegane jako czerpiące zyski z globalnego kryzysu, zwłaszcza po otrzymaniu dużego dofinansowania z zewnątrz. Johnson & Johnson czy firma AstraZeneca, która współpracuje z firmą biotechnologiczną z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zobowiązały się do sprzedaży szczepionki po cenie, która pokryje tylko ich koszty. Obecnie wydaje się, że szczepionka firmy AstraZeneca jest najtańsza - kosztuje 4 dolary (3 funty) za dawkę. Choć, jak dodaje serwis, obietnica firmy dotycząca utrzymania niskich cen obejmuje tylko „czas trwania pandemii”. Może zacząć naliczać wyższe ceny już w przyszłym roku, w zależności od rozwoju sytuacji.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH