BCC: mamy 11 miejsce na świecie pod względem liczby zgonów na covid-19

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC   09-04-2021, 11:31

BCC: mamy 11 miejsce na świecie pod względem liczby zgonów na covid-19 Organizacja bardzo krytycznie ocenia działania rządu w zakresie walki z pandemią Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Według modelu przyjętego przez „The Economist” nadmierna liczba zgonów mówi o poziomie skuteczności walki z pandemią w danym kraju. Polska ma 3 miejsce w UE i 11 na świecie pod tym względem.

BCC apeluje do rządu o opracowanie strategii działań państwa związanych z ograniczaniem szerzenia się zakażeń i przystosowaniem społeczeństwa do życia w warunkach takich zagrożeń epidemiologicznych.

Nauczyć się życia z wirusem
Zdaniem naukowców z PAN, konieczne jest szukanie sposobów życia z wirusem i jego kolejnymi mutacjami. W nowej rzeczywistości wymagane jest wprowadzenie stosownego zarządzania systemowego, uwzględniającego między innymi rozbudowę i wzmocnienie służb kontrolujących epidemię oraz poprawę systemów informacyjnych i komunikacji społecznej.

Organizacja podsumowuje dotychczasowe działania rządu w zakresie walki z pandemią.

Pozytywnie ocenia zapowiedź uruchomienia przez ministra zdrowia programu rehabilitacji pocovidowej, która ma być prowadzona w oddziałach rehabilitacji, ambulatoryjnie, w zakładach rehabilitacji leczniczej, w uzdrowiskach oraz w domach. 

Dalej już jest źle
"Chaos i duża przypadkowość w zarządzaniu pandemią" - podkreślono w komunikacie.

Nasze krytyczne spojrzenie na działania rządu i Ministerstwa Zdrowia spowodowane jest wielokrotnie nietrafionymi, często w krótkim czasie zmienianymi i spóźnionymi decyzjami, ciągłym zamieszaniem w komunikacji ze społeczeństwem, brakiem przemyślanej strategii w walce z koronawirusem i procesem szczepienia obywateli, brakiem gruntownego wzmocnienia inspekcji sanitarnej, brakiem – poza lockdownem – aktywnych działań w zwalczaniu ognisk wirusa i prowadzenia dochodzeń epidemiologicznych oraz uwikłaniem pandemii w politykę.

Niską skuteczność naszego kraju w walce z pandemią potwierdza niestety trzecie miejsce w Unii Europejskiej i jedenaste miejsce na świecie pod względem nadmiarowych zgonów, czyli tych dodatkowych ponad te, których – na podstawie statystyk z poprzednich lat – można byłoby oczekiwać, gdyby do wybuchu pandemii nie doszło. Według modelu przyjętego przez „The Economist” to właśnie ta nadmierna ilość zgonów mówi o poziomie skuteczności walki z pandemią w poszczególnych krajach.

Kryzys wizerunkowy rządu
Organizacja negatywnie ocenia też "krzywdzącą, nieprzemyślaną, mijającą się z prawdą oraz z politycznym uwikłaniem" wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego na temat bierności i braku zaangażowania prywatnych placówek medycznych w walkę z pandemią.

"Wypowiedź tę można potraktować jako wykorzystywanie pandemii dla uzasadniania chęci wprowadzenia centralnie sterowanej ochrony zdrowia, jak również niczym nieuzasadniony, kolejny przejaw dzielenia społeczeństwa oraz przejaw pogłębiającego się kryzysu komunikacyjnego i wizerunkowego rządu" - oceniono.

BCC krytykuje też redukcję w tym roku, wcześniej wyższych, nakładów na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień o 111 mln złotych oraz plany Ministerstwa Zdrowia w zakresie centralizacji szpitali w Polsce.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH