Będą zmiany w prawie pracy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: money.pl/ rynekaptek.pl   04-10-2017, 12:41

Będą zmiany w prawie pracy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy od roku pracuje nad nowym kodeksem pracy. Zmiany mają nastąpić m.in. w długości urlopu przysługującego pracownikom - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jedną z zapowiadanych zmian jest konieczność wykorzystania urlopu w danym roku. Rząd chce ukrócić możliwość wybierania zaległych dni wolnych w nowym roku, a nawet w ciągu dwóch lat.

Kodeks Pracy nie będzie również dopuszczał pracy w czasie urlopu dla innej firmy lub na podstawie innej umowy. Pracownik ma podczas urlopu tylko wypoczywać.

Rewolucją ma być również elastyczny wymiar dni wolnych od pracy. Wskazany w kodeksie pracy 26-dniowy urlop będzie mógł zostać skrócony np. do 20 dni albo wydłużony choćby do 30, jeśli szef i załoga tak ustanowią.

W praktyce oznacza to, że - zawierając układ zbiorowy z pracodawcą - negocjacje co do warunków pracy będą obejmowały też liczbę dni na wypoczynek.

Nowością będzie ograniczenie uznaniowych składników pensji. Nowy Kodeks Pracy będzie ustalał procentowy udział tych części wynagrodzenia, których wysokość zależy od decyzji przełożonego – podaje "DGP".

Ma to gwarantować pracownikom stabilne płace.

Więcej: https://www.money.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH