Będzie nowa specjalizacja: chirurgiczny asystent lekarza

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm   08-06-2021, 08:04

Będzie nowa specjalizacja: chirurgiczny asystent lekarza Oferta dla ratowników i pielęgniarek - asysta lekarza chirurga Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W resorcie zdrowia podjęto prace wstępne nad wprowadzeniem nowej dziedziny specjalizacji dla ratowników medycznych i pielęgniarek - chirurgiczna asysta lekarza.

Odpowiadając na a interpelację posłanki Iwony Kozłowskiej w sprawie
zabezpieczenia służby zdrowia w personel pomocniczy, wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski przyznał, że obecnie w resorcie zdrowia podjęto prace wstępne nad wprowadzeniem nowej dziedziny specjalizacji dla ratowników medycznych i pielęgniarek - chirurgiczna asysta lekarza.

Zgodnie z założeniami szkolenie specjalizacyjne realizowane będzie w oparciu o przepisy ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2020 r. poz.1169 ze zm.).

Ma to zapewnić pełny nadzór nad jakością kształcenia oraz kompetencjami przyszłych specjalistów, gdyż szkolenie specjalizacyjne prowadzone będzie w jednostkach akredytowanych, którymi mogły by być np. uczelnie w oparciu o program specjalizacji zatwierdzany przez Ministra Zdrowia.

Zgodnie z założeniami, chirurgicznym asystentem lekarza mógłby być ratownik medyczny i pielęgniarka z wyższym wykształceniem magisterskim po ukończeniu kierunkowego szkolenia specjalizacyjnego i zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w przedmiotowej dziedzinie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH