Będzie pełnomocnik ds. Szpitala Południowego. Powodem: brak porozumienia między Warszawą a wojewodą

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ms/Rynek Aptek   26-03-2021, 12:28

Będzie pełnomocnik ds. Szpitala Południowego. Powodem: brak porozumienia między Warszawą a wojewodą Rząd ustanowił pełnomocnika dla Szpitala Solec odpowiadającego za kadry dla Szpitala Południowego Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Ewa Więckowska została powołana na pełnomocnika Szpitala Solec,  któremu podlega formalnie Szpital Południowy. Decyzja ma usprawnić jego współpracę  z wojewodą mazowieckim.

  • Rząd ustanowił dla  Szpitala Solec pełnomocnika. Została nim dr n. med.  Ewa Więckowska, która wcześniej kierowała tę placówką
  • Szpital Solec odpowiedzialny jest za Szpital Południowy, w którym otwarto w lutym szpital tymczasowy
  • O podjęcie tych decyzji zabiegał wojewoda mazowiecki. Jak wyjaśniał powodem jest brak porozumienia z władzami Warszawy w sprawie  kadr dla Szpitala Południowego

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski, w piątek (26 marca) przekazał na konferencji prasowej, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wystąpił z wnioskiem do rządu o ustanowienie pełnomocnika dla Szpitala Solec, któremu zarządza Szpitalem Południowym pełniącym obecnie rolę szpitala covidowego.

Powodem jest zbyt mała liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 w Szpitalu Południowym, w którym otwarto w lutym szpital tymczasowy. Docelowo miało być w nim 300 miejsc dla osób z koronawirusem. Na razie jest tam około 50 pacjentów.

Odpowiedzialność za łóżka covidowe spoczywa na wojewodach 

Adam Niedzielski wyjaśnił, że wojewodowie są odpowiedzialni za wykonanie pracy związanej z poszerzaniem bazy łóżkowej i pilnowaniem, żeby był zapewniony personel medyczny w ramach skierowań i delegacji.

- Absolutnie nie ma z mojej strony żadnej tolerancji dla braku woli współpracy z wojewodami. Niestety mamy tutaj na Mazowszu drugi raz taką sytuację, bo przypomnę, że dwa tygodnie temu wprowadziliśmy pełnomocnika do szpitala w Radomiu ze względu na brak dobrej współpracy między wojewodą a właścicielami tego szpitala, którymi były władze miejskie, czyli prezydent Radomia – tłumaczył minister zdrowia.

Jak zaznaczył, obecnie także współpraca pomiędzy wojewodą mazowieckim a władzami Warszawy nie układa się poprawnie.

Brak porozumienia

- Sytuacja w Warszawie jest krytyczna i ma największe znaczenie, dlatego brak takiej dobrej współpracy tutaj absolutnie nie będzie przeze mnie tolerowany - podkreślił Adam Niedzielski.

Dodał: Głównym powodem wniosku wojewody była sytuacja nieudostępniania miejsc pacjentom w szpitalu tymczasowym. Była deklaracja, że Szpital Południowy dostarczy Warszawie możliwość zaopiekowania się mniej więcej 300 pacjentami. W tej chwili ten szpital cały czas działa na poziomie mniej więcej opieki nad 50 pacjentami, a sytuacja jest krytyczna i musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że w najbliższych dniach ta sytuacja nie będzie się poprawiała, tylko będzie się pogarszała – wyjaśniał.

Dlatego minister zdrowia zwrócił się do wojewody mazowieckiego oraz do prezesa NFZ o wytypowanie kandydata, który będzie mógł pełnić rolę pełnomocnika. Jak podkreślał, na szczęście udało się znaleźć kandydaturę osoby - z jednej strony bardzo dobrze przygotowanej teoretycznie, ale również posiadającej ogromne doświadczenie zawodowe.

- To jest pani dr nauk medycznych Ewa Więckowska, która przez 8 lat kierowała Szpitalem na Solcu, ma ogromne doświadczenie, zna kadrę, zna też uwarunkowania warszawskiego systemu opieki zdrowotnej - podkreślał minister Niedzielski.

W Warszawie dramatycznie brakuje kadr medycznych

Przypomnijmy, już wcześniej wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska informowała, że stolica boryka się z dramatycznym brakiem kadr medycznych. Zapewniała jednak, że miasto skrupulatnie liczy wolne łóżka covidowe. Zapowiedziała zorganizowanie kolejnych spotkań dyrektorów i prezesów szpitali z udziałem koordynatora ratownictwa medycznego WUM w sprawie pracy SOR-ów.

- Niestety wojewoda mazowiecki w sprawie kadry Szpitala Południowego pozostaje przy swoim stanowisku: mamy skorzystać z naszych rezerw w innych szpitalach miejskich – zaznaczyła.

Na dzisiejszej konferencji prasowej (26 marca) dodała, że wczoraj (25 marca) poinformowała zarówno wojewodę mazowieckiego, jak i ministra zdrowia, że takie kadry zdobyła. Wyjaśniła też, że Warszawa w ciągu trzech tygodni działania Szpitala Południowego pełniącego rolę szpitala covidowego, zapewniła uruchomienie 30 procent łóżek covidowych. Dla porównania Szpital na Stadionie Narodowym, uruchomiony w październiku 2020 r., do dziś ma zapewnione jedynie obłożenie dla 25 proc. łóżek covidowych. - Czas na ustanowienie pełnomocnika rządu dla tego szpitala - zaznaczyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH