Będzie rozmowa o patologiach na rynku aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Olsztyn/ rynekaptek.pl   31-07-2015, 12:51

Będzie rozmowa o patologiach na rynku aptek Konferencja na temat kondycji polskich aptek

Sieci apteczne powstają z zamysłem ich sprzedaży dużym inwestorom? Aptekarze obawiają się scenariusza znanego z rynków: spożywczego i drogeryjnego. O takim zagrożeniu będzie m.in. mowa podczas konferencji nt. patologii na rynku farmaceutycznym.

Uczestnikami panelu dyskusyjnego będą przedstawiciele samorządu aptekarskiego, posłowie, członkowie Sejmowej Komisji Zdrowia, przedstawiciele środowiska farmaceutycznego. Chcą zwrócić uwagę na konieczność odwrócenia - ich zdaniem - niekorzystnych zmian na rynku farmaceutycznym.  

Omawiane będą zagadnienia dotyczące braku respektowania prawa. "W efekcie powstały duże i silne kapitałowo podmioty, które eliminują z rynku niezależnych farmaceutów. Sieci apteczne powstają z zamysłem ich sprzedaży dużym inwestorom. Czy powtórzy się scenariusz znany z rynków spożywczego i drogeryjnego? Pozostaną duże, obce kapitałowo sieci handlowe ze wszystkimi tego negatywnymi dla polskiego państwa konsekwencjami?" - pytają organizatorzy konferencji.

Omówiony ma być także problem pozaaptecznego obrotu lekami. We Francji, Belgii, Grecji i Hiszpanii nie ma regulacji prawnych odnoszących się do samoobsługowej sprzedaży leków OTC w miejscach innych niż apteki.

Od roku 2011 w Niemczech paracetamol jest do nabycia wyłącznie w aptekach a opakowania, które zawierają więcej niż 10g substancji czynnej dostępne są wyłącznie na receptę.- Paracetamol można kupić jedynie w aptekach w Republice Czeskiej, we Francji, na Litwie, na Malcie, Słowieni oraz w Hiszpanii.

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki, Stowarzyszenie Aptekarzy Tradycyjnych i Ruch Aptekarzy Polskich. Spotkanie odbędzie się 4 sierpnia, w Hotelu Regent w Warszawie.

Więcej: http://lekitylkozapteki.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH