
"Autotesty to nie słodycze" - oceniają belgijscy eksperci. Dlatego testy na obecność covid-19 do samodzielnego wykonania są dystrybuowane za pośrednictwem aptek. To pozwala wytłumaczyć ludziom, jak należy ich używać.
Od wtorku (6 kwietnia) rano apteki w Belgii sprzedają testy na obecność koronawirusa, które można wykonać samodzielnie.
Stowarzyszenie farmaceutów wzywa, żeby nie stać przed aptekami od pierwszego dnia dystrybucji, ponieważ jeszcze nie wszystkie placówki zostały w pełni zaopatrzone.
Trzy linie obrony
Testy do samodzielnego wykonywania należą do strategii "trzech linii obrony" Belgii, dotyczącej badania rozprzestrzeniania się wirusa i ograniczania tego procesu.
Nadal dostępne są też badania PCR przeprowadzane w specjalnych centrach na terenie całego kraju oraz obowiązują dotychczasowe środki przeciwepidemiczne, jak utrzymywanie dystansu i noszenie maseczek.
Przewodniczący grupy roboczej belgijskich władz ds. testów Herman Goossens nie przewiduje na razie dystrybucji zestawów do przeprowadzania samodzielnego badania w supermarketach.
Dystrybucja potrwa
"Autotesty to nie słodycze" - powiedział na jednej z konferencji prasowych. - Rozprowadzanie ich najpierw za pośrednictwem aptek pozwala nam wytłumaczyć ludziom, jak należy ich używać - argumentował.
Aptekarze apelują tymczasem, by nie szturmować od razu aptek, ponieważ nie wszystkie są jeszcze w pełni zaopatrzone.
- W zależności od zapotrzebowania może minąć kilka dni, a nawet tygodni, zanim wszystkie apteki zostaną zaopatrzone. Dystrybutorzy robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić aptekom autotesty, ale skonfigurowanie takiego procesu logistycznego wymaga czasu - mówił we flamandzkiej telewizji VTM Nieuws rzecznik prasowy belgijskiego stowarzyszenia farmaceutów APB Georges Verpraet.
Auto - testy antygentowe
Jak niedawno informowaliśmy, w Unii Europejskiej stają się dostępne szybkie testy antygenowe (Rapid antigen detection tests, RADTs), które mogą być stosowane jako samokontrola w celu wykrycia SARS-CoV-2.
Testy te wymagają od osób indywidualnych pobrania próbki, przeprowadzenia testu i samodzielnej interpretacji wyników.
W czasie sporządzania dokumentu w marcu br. dostępnych było tylko kilka RADT do samodzielnego testowania na obecność COVID-19 i nie było żadnego RADT ze znakiem CE do samodzielnego testowania wprowadzonego na rynek UE zgodnie z Dyrektywą 98/79/EC.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych