Białystok: chcą zainwestować w aptekę szpitalną z Krajowego Planu Odbudowy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   30-04-2021, 16:02

Białystok: chcą zainwestować w aptekę szpitalną z Krajowego Planu Odbudowy Inwestycja, której koszt szacuje się na 65 mln zł, miałaby być zrealizowana do 2023 roku Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, ze wsparciem z KPO, miałby powstać oddział zakaźno-kohortacyjny np. do leczenia w warunkach szpitalnych (w izolacji) pacjentów z COVID-19 i apteka szpitalna.

Budowa budynku na potrzeby ośrodka leczenia raka piersi Breast Cancer Unit i inwestycje w leczenie udarów mózgu i oddział do leczenia pacjentów np. z COVID-19 – to dwa projekty zdrowotne, które samorząd województwa podlaskiego zgłosił do dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy.

Inwestycje w szpitale
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreśla, że obie te inwestycje są ważne dla ochrony zdrowia mieszkańców regionu.

- Ich łączna wartość to 165 mln zł. Pierwszy z nich ma realizować Białostockie Centrum Onkologii. Chodzi o utworzenie Breast Cancer Unit, gdzie pacjentki przejdą kompleksową diagnostykę i leczenie w zakresie nowotworów piersi. Drugi to projekt szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, który jest odpowiedzią na wyzwania związane z pandemią - poinformował PAP marszałek Artur Kosicki.

Oba szpitale podlegają samorządowi województwa podlaskiego.

Projekt "Utworzenie Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych - Centrum Chorób Piersi - Breast Cancer Unit (BCU)" to koszt ok. 100 mln zł. Samorząd województwa chce zdobyć pieniądze na budowę budynku na ten cel. Chodzi o wyburzenie obiektu już istniejącego i budowę w jego miejsce nowego wraz z wyposażeniem.

Ośrodek Breast Cancer Unit przy BCO
Rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz przypomniała, że Breast Cancer Unit to cała idea, system diagnostyki i specjalistycznego leczenia nowotworów piersi.

Już wcześniej Białostockie Centrum Onkologii informowało, że od stycznia 2021 r. ma kontrakt z NFZ na kompleksową opiekę nad pacjentkami z rakiem piersi, a skoordynowaną, wielodyscyplinarną opiekę nad pacjentkami z tym nowotworem w ramach Breast Cancer Unit wdraża od trzech lat.

- Ośrodek Breast Cancer Unit przy Białostockim Centrum Onkologii będzie obejmował specjalistyczną opieką pacjentów na wszystkich etapach choroby nowotworowej. Idea BCU polega na tym, iż wszystko jest skoncentrowane wokół pacjentki, który jeszcze w tym samym dniu lub w ciągu kilku dni przyjmowana jest u specjalisty i rozpoczyna się cały proces diagnostyki i leczenia - dodaje Mróz. Pacjentką zajmuje się kompleksowo zespół różnych specjalistów.

W planie apteka szpitalna
W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, ze wsparciem z KPO miałyby się poprawić warunki leczenia udarów mózgu, powstać wieloprofilowy oddział zabiegowy i oddział zakaźno-kohortacyjny np. do leczenia w warunkach szpitalnych (w izolacji) pacjentów z COVID-19 i apteka szpitalna. Na te potrzeby również miałby powstać nowy budynek.

Inwestycja, której koszt szacuje się na 65 mln zł, miałaby być zrealizowana do 2023 roku.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę po dodatkowe pieniądze z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH