Białystok: na uczelni medycznej powstało Centrum Badań Innowacyjnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-11-2010, 08:34

W Centrum Badań Innowacyjnych, które powstało na Uniwersytecie Medycznym, prowadzone będą badania m.in. w zakresie chorób nowotworowych, układu krążenia czy otyłości.

Jak poinformował Jerzy Tokajuk, pełnomocnik ds. projektu z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w projekcie, dofinansowanym z funduszy unijnych, biorą udział dwa wydziały Uniwersytetu Medycznego: lekarski i farmaceutyczny, a także Centrum Medycyny Doświadczalnej.

W ramach projektu przewidziano zakup nowoczesnej i specjalistycznej aparatury naukowo-badawczej. Tokajuk dodał, że dotąd kupiono ponad połowę potrzebnego sprzętu, m.in. automatyczną, wielozadaniową stację przygotowania próbek i mikroskopy fluorescencyjne z kamerą.

Centrum Badań Innowacyjnych będzie prowadziło m.in. badania na rzecz przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym, w tym chorobom nowotworowym, chorobom układu krążenia, cukrzycy czy otyłości.

Jak zapewnił Lech Chyczewski, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dzięki nowoczesnemu sprzętowi i powstaniu Centrum będzie możliwe zintensyfikowanie, a także usprawnienie badań, głównie nad chorobami nowotworowymi.

– W tej chwili wykrycie nowotworu oparte jest na badaniach cytologicznych i histopatologicznych, trwa najkrócej tydzień. My dążymy do tego, żeby ten okres skrócić, żeby rozpoznanie było możliwe w ciągu najwyżej trzech dni. Jesteśmy na dobrej drodze, bo dzięki temu projektowi zakupiliśmy nowe procesory, które pozwalają na skrócenie okresu diagnostyki – powiedział Chyczewski.

Dodał, że obecnie uniwersytet zajmuje się diagnostyką genetyczno-molekularną raka płuc i jelita grubego. Poza tym, dzięki nowej aparaturze, uczelnia będzie mogła diagnozować m.in. raka żołądka.

Oprócz diagnostyki nowotworów, w Centrum będą prowadzone badania nad nowymi markerami nowotworowymi. Centrum zajmie się również poszukiwaniem nowych leków.

– Będzie też możliwa indywidualizacja leczenia chorych, dobranie odpowiednich leków do konkretnych przypadków –dodał Chyczewski.

Projekt „Utworzenie bazy aparaturowej na rzecz Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku” jest realizowany przez uniwersytet od 2009 roku. Całkowity koszt projektu to 12,65 mln zł brutto, w tym dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej, wynosi 11,38 mln zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH