Białystok: uczelnia z dotacją na nowoczesną diagnostykę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   13-06-2017, 08:23

Białystok: uczelnia z dotacją na nowoczesną diagnostykę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku dzięki dotacji w wysokości 131,7 mln zł z Unii Europejskiej, będzie prowadził badania nad skuteczniejszą diagnostyką w leczeniu raka, cukrzycy czy otyłości.

W poniedziałek (12 czerwca) w Białymstoku zarząd województwa podlaskiego przekazał władzom uczelni symboliczny czek na tę dotację. Umowę strony podpisały pod koniec maja.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce.

Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie prewencji chorób cywilizacyjnych i medycyny indywidualizowanej - CBI Plus" to największy, kluczowy, pozakonkursowy projekt, na który władze województwa podlaskiego przeznaczyły unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa na lata 2014-2020.

Cały projekt ma kosztować 188 mln z 56,4 mln zł z tej kwoty to wkład własnych uczelni i firm.

CBI Plus obejmuje wiele różnych przedsięwzięć: od doposażania i wyposażania różnych laboratoriów, unikalne w Europie centrum badań ludzkiego genomu, produkcję radiofarmaceutyków potrzebnych do najnowocześniejszej diagnostyki ludzkiego ciała metodą rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, produkcję nutrafarmaceutyków, utworzenie biobanku onkologicznego czy centrum analizy danych. Ma też m.in. powstać ośrodek przeciwdziałania zdrowotnym i społecznym skutkom starzenia się.

- Wszystko to robimy po to, żeby na końcu (...)pacjent odniósł korzyść, żeby ta nasza terapia, nasze działanie powodowało, żeby pacjent był lepiej leczony - mówił rektor UMB prof. Adam Krętowski. Wskazał przy tym, że tzw. medycyna personalizowana, dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta to przyszłość, bo różna jest teraz skuteczność standardowego leczenia.

Uczelnia chce prowadzić innowacyjne badania i współpracować z firmami. Wszystko to ma się też przełożyć na rozwój regionu.

Część projektów będzie realizowana we współpracy z przedsiębiorcami. Rektor UMB powiedział, że uczelnia zdobyła strategiczne firmy do współpracy, ale cały czas zaprasza wszystkie chętne.

Przygotowania do poszczególnych projektów - elementów CBI Plus - trwały od kilku lat, są zaawansowane w różnym stopniu. Mają być równolegle realizowane w ciągu trzech najbliższych lat.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH