
Brakuje informacji o tym, że... brakuje leków - mówią lekarze, który przyjmują pacjentów powracających z prośbą o wypisanie innego leku, bo tego, co im zapisano nie mogą nigdzie kupić.
Dlaczego brakuje leków? Produkcja może być nieopłacalna lub są one tak tanie, że wykupują je zagraniczne firmy. W tej chwili w aptekach na próżno można szukać hydrocortyzonu w tabletkach, leku podawanego m.in. przy astmie. Będzie dopiero w połowie sierpnia - informuje Rzeczpospolita.
Pacjenci nie są zagrożeni, bo są inne leki, które działają tak samo. Uciążliwe jest bieganie od apteki do apteki w poszukiwaniu lekarstwa. Aptekarze rozkładają ręce albo...
– Farmaceutka z innej apteki wykupywała go dla swoich pacjentów – mówi Grzegorz Kasprowicz, kierownik apteki przy ul. Fabrycznej w Warszawie. – Braki są w całej Warszawie, nie ma go w hurtowniach.
Zdaniem lekarzy, polega na tym, że nie mają oni żadnych informacji o rynku leków. O brakach dowiadują się dopiero, gdy pacjenci wracają z prośbą o wypisanie recepty na inny lek, bo tego, co im początkowo zaordynowano, nie mogą nigdzie wykupić.
– Informacja powinna trafiać do szpitali i przychodni, a my już byśmy ją przekazali dalej – mówi Marian Jedliński, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Puławach.
Na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia można znaleźć informację o tym, czym zastąpić brakujące leki, ale systemu powiadamiania lekarzy o brakach póki co nie ma. Zresztą sam resort nie zawsze wie, jakich leków brakuje.
Firmy farmaceutyczne nie przejmują się obowiązkiem powiadamiania ministerstwa o tym, że dany lek z rynku zniknie.
– Jeśli wiemy, że jakaś fabryka ma permanentne kłopoty, to staramy się kontrolować, co się dzieje. Ale o wielu alarmowych sytuacjach dowiadujemy się od samych pacjentów albo z mediów jako ostatni – mówi Rzeczpospolitej urzędnik MZ.
Dlatego MZ uruchomił adres internetowy, pod którym można zgłaszać braki leków. Aptekarze przyznają, że problem występują częściej niż kiedyś i chcieliby mieć możliwość przeczytania na stronach ministerstwa o tym, że za kilka miesięcy zabraknie danego lekarstwa.
Co jest przyczyną braku leków? Jelfa, firma produkująca hydrocortyzon, wyjaśnia, że substancja, z której jest wytwarzany, nie spełniała warunków zamówienia. Powodem rezygnacji z produkcji leku na gruźlicę było to, że nie chciała przeprowadzać drugi raz rejestracji zgodnie z wymogami unijnymi.
Koncerny nieobecność swoich farmaceutyków na rynku tłumaczą tym, że w Polsce są one tańsze niż np. w Niemczech. Z tego powodu firmy zagraniczne zajmujące się tzw. importem równoległym (dopuszczalnym w Unii Europejskiej) wykupują z polskich hurtowni leki, żeby je z zyskiem sprzedawać za granicą.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych