Biochemia przemysłowa: kto jest nowym włascicielem InventionBio?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   30-12-2020, 14:34

Biochemia przemysłowa: kto jest nowym włascicielem InventionBio? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grupa Boruta-Zachem S.A. (w trakcie zmiany na Hub.Tech S.A.) zakończyła proces przejęcia InventionBio, obejmując 29 grudnia 2020 pakiet 60% akcji spółki prowadzącej badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii przemysłowej - poinformowano w komunikacie.

Wycena podmiotu została ustalona na poziomie 306 mln zł. Transakcja obejmowała 120 mln akcji spółki, które zostały nabyte z 37,3% dyskontem za kwotę ponad 115 mln zł. Większość z środków na jej realizacje pochodziła z emisji 150 mln akcji serii F, których cena zgodnie z rekomendacją zarządu wyniosła 0,68 zł.

InventionBio jest właścicielem technologii opartej na procesie biotransformacji biomasy rolniczej z wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel mikroorganizmów. W procesie biorafinacji pozyskuje się m.in. biosurfaktanty i lewan, wykorzystywane w przemyśle kosmetyczno-chemicznym oraz inne związki o właściwościach prozdrowotnych do zastosowania w żywności.

Technologia InventionBio może być wykorzystana w agrobiotechnologii, żywności czy też produkcji naturalnych kosmetyków. Spółka obecnie jest w trakcie realizacji m.in. projektu nanoemulsji do transportu substancji aktywnych kosmetyków.

W październiku spółka poinformowała, że podpisała umowę na prospekt emisyjny z domem maklerskim INC i ma zamiar równolegle z Boruta-Zachem S.A. zadebiutować na rynku głównym GPW w 2021 r. Boruta Zachem S.A. jest spółką notowaną na rynku NewConnect od 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH