Biomed: na co poszły pieniądze ze sprzedaży Lakcidu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Biomed-Lublin/ rynekaptek.pl   15-11-2017, 09:29

Biomed: na co poszły pieniądze ze sprzedaży Lakcidu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lubelski Biomed wychodzi na plus w trzecim kwartale. Spółka zwiększyła marżę brutto na sprzedaży z poziomu 43% na 56%. Nowy zarząd sprawnie wdraża plan naprawczy - informuje spółka w komunikacie prasowym.

Biotechnologiczna spółka dzięki znacznej poprawie rentowności sprzedaży i ograniczeniu o kosztów ogólnego zarządu wypracowała w 3 kw. 2017 r. zysk operacyjny i zysk netto. Na poziomie operacyjnym był to 1 mln zł, wobec niemal 3 mln straty w tym samym okresie roku ubiegłego. Zysk netto w 3 kw. wyniósł 53 tys. zł, podczas gdy przed rokiem spółka odnotowała 3,8 mln zł straty.

Nowy zarząd pod kierownictwem Marcina Piróga od kilku miesięcy wdraża plan naprawczy w Biomedzie. Jednym z jego głównych założeń jest wysoka dyscyplina kosztowa. Zakończony kwartał przyniósł już pierwsze efekty – koszty SG&A zostały zredukowane o ok 700 tys. zł.

Poprawa rentowności sprzedaży wynika ze zmiany struktury sprzedaży. Spółka zaprzestała sprzedaży preparatów osoczopochodnych, zwiększyła za to wartościowo o ponad 45% sprzedaż podstawowych produktów: szczepionek BGC, Onko-BCG, Distreptazy i Lakcidu, które pozwalają osiągać wysoką marżę. Sprawiło to, że mimo o 4 proc. r/r niższych przychodów, spółka wypracowała o 1 mln zł wyższą marżę.

Równolegle przeprowadzono analizę aktywów spółki, czego skutkiem była m.in. sprzedaż marki Lakcid  - jedynego preparatu OTC w portfolio spółki - do Polpharmy. Zgodnie z umową Biomed nie zaprzestanie jednak produkcji tego probiotyku. W ciągu najbliższych 5 lat Biomed będzie go wytwarzał i dostarczał Polpharmie w wynegocjowanych cenach. Jednocześnie lubelska spółka uzyskała 5-letnią, automatycznie odnawialną na kolejne okresy 2 letnie, licencję na wytwarzanie i sprzedaż substancji czynnej lub jej preparatów na  rynkach zagranicznych, za wyjątkiem 15 krajów zastrzeżonych dla Polpharmy.

Pieniądze ze sprzedaży Lakcidu, a także nieruchomości w Mielcu i  Lublinie, zostały przeznaczone m.in. na spłatę dużej części zobowiązań. Redukcja zadłużenia będzie widoczna w wynikach za 4 kw. 2017. Pozostałe środki oraz gotówka pozyskana z emisji akcji serii M i N będą  przeznaczone na rozbudowę mocy produkcyjnych. Na początek spółka chce dokończyć rozbudowę linii dla Onko-BCG, co pozwoli jej potroić jego produkcję i sprzedaż. Planowane jest też uruchomienie nowego wydziału Distreptazy. Efekty tych inwestycji powinny być widoczne w wynikach ostatniego kwartału 2018 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH