Borelioza: skierowanie na badania powinien wystawić lekarz rodzinny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennikpolski24.pl/rynekaptek.pl   31-07-2017, 11:21

Borelioza: skierowanie na badania powinien wystawić lekarz rodzinny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To kuriozum, że za leczenie boreliozy nie odpowiadają lekarze rodzinni. Odsyłanie pacjentów po skierowania na badania do specjalistów skazuje chorych na rozwój choroby i dodatkowo obciąża medyków - komentuje Rafał Reinfuss, prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

Zgodnie z ministerialnymi przepisami medyk rodzinny boreliozę może leczyć, ale potwierdzić lub wykluczyć chorobę - już nie. Na bezpłatne badania pomagające w jej wykryciu skierowanie musi wystawić lekarz specjalista.

Najczęściej chorzy z podejrzeniem choroby odkleszczowej odsyłani są do specjalistów od chorób zakaźnych. Na wizytę czekają miesiącami.

W poradni krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego zapisy są prowadzone na początek przyszłego roku, w Szpitalu Uniwersyteckim pierwszy wolny termin jest dostępny w marcu 2018 r.

- To kuriozum, na które zwracamy uwagę od lat. Za leczenie boreliozy powinni odpowiadać lekarze rodzinni. Odsyłanie pacjentów po skierowania na badania do specjalistów skazuje chorych na rozwój choroby i dodatkowo obciąża medyków - komentuje Rafał Reinfuss, prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

W efekcie duża część pacjentów, zamiast czekać, decyduje się zapłacić. Podstawowym sposobem diagnostyki są testy wykonywane metodą ELISA. Sprawdzają one zawartość we krwi przeciwciał wytwarzanych przez układ immunologiczny po kontakcie z bakteriami przenoszonymi przez kleszcze.

Badanie w komercyjnych laboratoriach koszt od 40 do 70 zł.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH