Borelioza: skierowanie na badania powinien wystawić lekarz rodzinny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennikpolski24.pl/rynekaptek.pl   31-07-2017, 11:21

Borelioza: skierowanie na badania powinien wystawić lekarz rodzinny Badanie w komercyjnych laboratoriach koszt od 40 do 70 zł

To kuriozum, że za leczenie boreliozy nie odpowiadają lekarze rodzinni. Odsyłanie pacjentów po skierowania na badania do specjalistów skazuje chorych na rozwój choroby i dodatkowo obciąża medyków - komentuje Rafał Reinfuss, prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

Zgodnie z ministerialnymi przepisami medyk rodzinny boreliozę może leczyć, ale potwierdzić lub wykluczyć chorobę - już nie. Na bezpłatne badania pomagające w jej wykryciu skierowanie musi wystawić lekarz specjalista.

Najczęściej chorzy z podejrzeniem choroby odkleszczowej odsyłani są do specjalistów od chorób zakaźnych. Na wizytę czekają miesiącami.

W poradni krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego zapisy są prowadzone na początek przyszłego roku, w Szpitalu Uniwersyteckim pierwszy wolny termin jest dostępny w marcu 2018 r.

- To kuriozum, na które zwracamy uwagę od lat. Za leczenie boreliozy powinni odpowiadać lekarze rodzinni. Odsyłanie pacjentów po skierowania na badania do specjalistów skazuje chorych na rozwój choroby i dodatkowo obciąża medyków - komentuje Rafał Reinfuss, prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

W efekcie duża część pacjentów, zamiast czekać, decyduje się zapłacić. Podstawowym sposobem diagnostyki są testy wykonywane metodą ELISA. Sprawdzają one zawartość we krwi przeciwciał wytwarzanych przez układ immunologiczny po kontakcie z bakteriami przenoszonymi przez kleszcze.

Badanie w komercyjnych laboratoriach koszt od 40 do 70 zł.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH